Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -3 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza týrání bezdomovců strážníky jde do ‚druhého kola‘. Žalobce chce vyšší tresty

Martin Roučka (dole první zleva) dostal vyznamenání jen tři dny před startem procesu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Roučka (dole první zleva) dostal vyznamenání jen tři dny před startem procesu. | foto: Magistrát Statutárního města Mladá Boleslav

MLADÁ BOLESLAV / PRAHA Kauzu týrání bezdomovců dvěma strážníky z Mladé Boleslavi čeká druhé dějství. Za systematické ubližování lidem bez přístřeší dostali Martin Roučka a Jaroslav Bělský podmíněné tresty, rozsudek ale nepřijali a podali odvolání. Stejný nástroj využil i státní zástupce. Případ projedná Krajský soud v Praze.

V letech 2012 až 2016 příslušníci Městské policie v Mladé Boleslavi Martin Roučka a Jaroslav Bělský minimálně v sedmi případech porušili zákon. Opakovaně trýznili bezdomovce. Letos v březnu jejich konání vyhodnotil mladoboleslavský okresní soud jako mučení a zneužití pravomoci úřední osoby. Roučka za to obdržel podmíněný trest tři roky vězení se zkušební lhůtou čtyř let, Bělský dostal taktéž tříleté vězení s podmíněným odkladem na tři roky.

Po vyhlášení rozsudku si strážníci i státní zástupce ponechali lhůtu, aby si promysleli případné odvolání. Podle informací serveru Lidovky.cz opravný nástroj nakonec využily obě strany. Roučka s Bělským trvají na tom, že se ničeho nezákonného nedopustili. Státní zástupce naopak požaduje přísnější tresty. „Odvolání si podalo státní zastupitelství i oba obžalovaní,“ potvrdil pro Lidovky.cz místopředseda soudu Martin Moc.

Odvolací řízení proběhne u Krajského soudu v Praze. Kdy se tak stane, lze zatím jen hádat. Spis zatím stále leží u první instance. Mladoboleslavský soud začal kauzu projednávat loni v listopadu. Takový případ se mu dostal na stůl poprvé. Roučka s Bělským bezdomovce opakovaně tloukli, vyhrožovali jim a ponižovali je. Výjimkou nebylo ani to, že je donutili svléknout se do naha či je připravili o boty.

‚Policisté se jich snažili zbavit‘

Zmíněným způsobem trýznili minimálně pět bezdomovců. Takto chtěli město od lidí bez přístřeší vyčistit. Spoléhali na to, že ve zbytku komunity vzbudí strach a ta město opustí. „Policisté se jich snažili zbavit, aby město úplně opustili, aby se jimi nemuseli zabývat,“ sdělil serveru Lidovky.cz Tadeáš Hrabovský, vedoucí místní pobočky neziskové organizace Naděje, jež se soustředí mimo jiné právě na pomoc lidem bez přístřeší.

Klíčový svědek, bezdomovec Juraj Jánošík, který o násilí ze strany strážníků promluvil jako první, do soudní síně nakonec nedorazil. Soudu se ale podařilo předvolat většinu ostatních obětí, díky jejichž výpovědím se podařilo činy strážníků zrekonstruovat. Soudce Rudolf Havelka svůj rozsudek opřel také o lékařské zprávy, jež dokládaly zranění trýzněných bezdomovců.

Strážníci Martin Roučka (vlevo) a Jaroslav Bělský roky týrali bezdomovce.
Strážníci Jaroslav Bělský (vpopředí) a Martin Roučka (v černém) jsou od podání...

Strážníci svou obhajobu postavili mimo jiné na tvrzení, že obžaloba je výsledkem spiknutí bezdomovců za jejich přísný přístup. Prý jim mělo vadit, když je vykazovali z různých veřejných prostranství. Nad tím však jen soudce Rudolf Havelka kroutil hlavou. „Jak si to mohli všechno vymyslet? Vždyť se ani navzájem neznali?“ reagoval.

Vyznamenání pro strážníka pár dní před soudem

Bělský s Roučkou také přišli s verzí, že lidem bez domova naopak pomáhali. „Někdy bezdomovce ve špatném stavu převáží sanitka do nemocnice, v noci zase na záchytku. Jindy je požádáme, aby uklidili znečištěné místo a odešli,“ řekl u soudu Roučka. Na každý pád oba muži shodně uvedli, že nikomu neublížili. 

Primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati.

Primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati.

Kvůli obvinění své muže velitel mladoboleslavské městské policie Tomáš Kypta stáhl z ulice, dokud nezazní pravomocný rozsudek. Zaměstnanci však zůstali. Kypta za oběma podřízenými stojí. „Myslím si, že neudělali nic protizákonného. Jsem o tom přesvědčený,“ sdělil před startem procesu serveru Lidovky.cz.

Kauze dodal zvláštní nádech také mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati. Pouhé tři dny před startem procesu vyznamenal vybrané strážníky za věrnou službu, mezi oceněnými byl i Martin Roučka. „Protože je u městské policie zaměstnán 10 let, byla tato skutečnost oceněna v jeho případě stejně jako u jakéhokoliv jiného strážníka,“ vysvětlila serveru Lidovky.cz mluvčí magistrátu Šárka Charousková. Sám Nwelati poznamenal, že do pravomocného uzavření případu je potřeba na Roučku i Bělského pohlížet jako na nevinné.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!