Pondělí 16. prosince 2019svátek má Albína 9 °C oblačno Předplatné LN
14. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauze Rath se vyhnul, teď šéfa firmy Pohl obvinili za cinklé losovačky

Kdo si ještě přisedne k Davidu Rathovi do vazební věznice? Jeho kauza a cinklé losovačky spolu zjevně souvisí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kdo si ještě přisedne k Davidu Rathovi do vazební věznice? Jeho kauza a cinklé losovačky spolu zjevně souvisí. | foto: ČTK

PRAHA V korupční aféře exhejtmana Davida Ratha obvinili pouze jeho podřízeného. V případu cinklých losovaček však nyní figuruje už i jeho jméno. Jak zjistil server Lidovky.cz, policie obvinila majitele a šéfa vlivné stavební firmy Pohl.

Přestože protikorupční policie úzkostlivě tají detaily z kauzy zmanipulovaných losovaček, podařilo se serveru Lidovky.cz odhalit identitu dalšího obviněného. Podle důvěryhodných zdrojů jde o Petra Pohla, jediného akcionáře a předsedu představenstva stavební firmy Pohl.

ČTĚTE TAKÉ:

Vedle slánské podnikatelky Ivany Salačové tak na seznamu obviněných v cinklých losovačkách přibylo druhé jméno úzce spjaté s kauzou Rath. Totiž: ve středočeské korupční kauze figuruje jméno Pohlova podřízeného, manažera a člena představenstva společnosti Pohl Václava Kovandy, který řídil například rekonstrukci hostivického gymnázia.

Server Lidovky.cz se opakovaně pokoušel Pohla zkontaktovat, podnikatel ale mlčí. "Nebudeme se k tomu vyjadřovat," uvedla zaměstnankyně jeho stavební firmy. 

Kromě lidí a firem spojuje kauzu Rath a zmanipulované losování ještě jedna styčná plocha: losovací zařízení. Zatímco v Rathově případu přístroj, který vybral vítěze tendru na opravu gymnázia v Hostivicích, zmizel - podle jednatele společnosti Ve-zak Otakara Čmelinského si pro něj přišli neznámí muži -, protikorupčním detektivům se nyní podařilo zajistit hned čtyři losovací zařízení.

ČTĚTE VÍCE:

Podle detektivů pomocí programů a notebooků zmanipulovala patnáctičlenná skupina podnikatelů a administrátorů tendrů celkem 11 zakázek. Mezi nejvýznamnější patří například zakázka na modernizaci silnic v Jihočeském kraji za více než půl miliardy nebo na rekonstrukci budovy na Kladně za téměř 140 milionů. Škoda činí podle policie 33 milionů korun. Podvod se jim podařilo dotáhnout do konce ve třech případech, škodu kriminalisté spočítali na 33 milionů korun.

"Osoby jsme obvinili z trestných činů sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, poškození finančních zájmů Evropské unie a dotační podvody, a to dílem dokonaných a dílem ve stádiu pokusu," přiblížil právní kvalifikaci policejní mluvčí Jaroslav Ibehej.

Martin Samek

Autor

Martin Samekmartin.samek@lidovky.czČlánky
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...