1. srpna 2016 15:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauzu anarchistů, kteří plánovali teroristický útok na vlak, začne soud projednávat v úterý

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Wikipedia

PRAHA Pražský městský soud začne v úterý projednávat kauzu přípravy teroristického útoku na vlak. Obžalobě čelí tři anarchisté, kterým za to hrozí 12 až 20 let vězení, případně výjimečný trest. Dvě ženy před soudem stanou kvůli tomu, že plánování útoku nepřekazily. Obvinění a jejich advokáti vinu odmítají.

Kauzu považují obvinění i jejich adkováti za výsledek policejní provokace, do skupiny obžalovaných se totiž infiltrovali policejní agenti. Kauza souvisí s loňskou razií proti levicovým extremistům.

Obžaloba za hlavního organizátora útoku označuje Petra Sovu, který vytvořil skupinu, kde působili další obvinění Martin Ignačák a Alexandra Ščambová. Podle obžaloby chtěli narušit základní politickou, hospodářskou a sociální strukturu země, když plánovali provést útok na nákladní vlak převážející vojenský materiál za použití zápalných lahví. Ignačák je jediným z obžalovaných, kdo je dodnes ve vazbě. V obžalobě se píše, že chtěli zastrašit obyvatelstvo a jejich cílem bylo ohrozit lidské životy. „Rozhodli se zaútočit na první nákladní vlak převážející vojenskou techniku, neboť představuje především symbol současné státní moci, proti které bojují a proti které směřuje teroristický útok,“ stojí v obžalobě.

Sova s Ignačákem a policejní agenti podle obžaloby v prosinci 2014 koupili v hobbymarketu materiál k výrobě zápalných lahví. Později vyrobili tzv. molotovovy koktejly a vyzkoušeli je v lomu u obce Chýnice. Dvě zápalné směsi složené z benzinu, polystyrenu a rostlinného oleje zakopali 20. dubna 2015 poblíž chuchelského železničního mostu, kde se měl útok podle spisu odehrát. Ščambová čelí obvinění kvůli tomu, že „hlídala“, když Ignačák s policejním agentem zápalnou láhev ukrývali.

Schůzky organizované skupiny

Další obviněnou je Radka Pavlovská, která se účastnila schůzek organizované skupiny a jejich plány neoznámila policii. Za nepřekažení trestného činu jí hrozí až tři roky vězení. Poslední obviněnou je Katarína Zezulová, která také byla na některých schůzkách. Navíc byla obviněna z přípravy zločinu násilí proti úřední osobě, za což jí hrozí až 12 let vězení. Podle obžaloby se totiž s Ignačákem a Sovou dohodli, že vyrobí zápalné láhve, které ukryli poblíž squatu na Cibulce. Sloužit měly proti policii či pracovníkům bezpečnostní agentury při vyklízení objektu.

Razie proti extremistům začala loni 28. dubna, tedy několik dní po ukrytí zápalných lahví. Celkem bylo zatčeno deset lidí, obviněno jich bylo šest. Případ šestého člověka, stíhaného pro nedovolené ozbrojování a přechovávání hromadně účinné zbraně v bytě, byl z pražské části vyčleněn. Zabývají se jím justiční orgány v Brně.

PSALI JSME TAKÉ:

Útok na ministra Stropnického

Zátah proti extrémistům ̈

Z čeho extrémisty policie viní?

Detaily případu

ČTK

Najdete na Lidovky.cz