Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kauzu Morava vyšetří poslanci

Česko

  16:13
PRAHA - Sněmovna zřídila vyšetřovací komisi, která by měla objasnit kauzu kolem poslance ODS Jana Moravy a další možné případy vyvíjení nátlaku na poslance. Zabývat by se měla i úniky informací od tajných služeb. Komise vznikla na návrh opoziční ČSSD, nakonec ji však podpořili i někteří koaliční poslanci včetně premiéra Mirka Topolánka.

Jan Morava oznámil na tiskové konferenci, že se vzdává poslaneckého mandátu. foto: Michal DoležalČTK

Lidovci ale dali najevo, že se práce parlamentní komise účastnit nebudou.
Vládní koalice se v pondělí dohodla na vytvoření vlastní pracovní skupiny,
která by se kauzou zabývala. Opozice ale dnes za pomoci stranických rebelů z vládní koalice prosadila jednání o vzniku sněmovní komise.
Komise by měla podle zadání dolní komory vyšetřovat zásahy do soukromého a rodinného života některých lidí, které měly za cíl vyvíjet nátlak na poslance. Zabývat by se měla i případy neoprávněného nakládání s utajovanými informacemi, jimiž disponují tajné služby. Výsledky své práce
by komise měla předložit v polovině příštího roku.

Morava měl podle televizní reportáže shromažďovat kompromitující materiály
na své kolegy. K aktérům kauzy patřil i stranický rebel Vlastimil Tlustý,
který nechal vyrobit své intimní fotografie jako "návnadu". Morava se také
nechal fotografovat s dcerou poslankyně SZ Olgy Zubové. Snímky chtěl podle reportáže použít k zastrašování političky.

Tlustý se mandátu vzdát nechce
Morava se už vzdal mandátu, Tlustý to odmítá. Vedení ODS vyzvalo oba, aby odešli ze strany. Podle poslance ČSSD Jeronýma Tejce je zadání komise záměrně obecné, aby mohla odhalit podobné praktiky i v jiných případech. "Měla by popsat realitu české politické scény roku 2006 až 2008," řekl šéf poslanců ČSSD Michal Hašek. Komise podle něj má šanci zabývat se "vším možným", nejen kauzou kolem Moravy. Předseda KSČM Vojtěch Filip míní, že komise by měla přispět i k tomu, aby nemohli "dobře organizovaní novináři" ovlivňovat politický život v zemi.

Ve dvanáctičlenné komisi mají mít po čtyřech zástupcích ODS a ČSSD.
Komunisté by měli mít dva členy, KDU-ČSL a zelení po jednom. Místo
vyčleněné lidovcům však zřejmě zůstane prázdné, podle ministra Cyrila
Svobody strana žádného poslance nominovat nebude. "Taková komise má smysl jen tehdy, když v otázce veřejného zájmu nekonají ti, co konat mají. V tomto případě se tím ODS zabývá," vysvětlil Svoboda. 

Strany své zástupce musí vybrat
Strany své zástupce v komisi musí teprve vybrat, poté je musí zvolit sněmovna. Kdyby se lidovci svého místa vzdali, měla by levicová opozice v komisi převahu. Pro zřízení komise nakonec hlasovalo 107 ze 193 přítomných poslanců. Ruku pro ni zvedl Topolánek i stranický rebel Tlustý. Pro byli i poslanci ODS Marek Benda a Tom Zajíček, lidovci Ludvík Hovorka a Jiří Carbol a poslankyně zelených Olga Zubová a Věra Jakubková. Vznik komise podpořili i bývalí poslanci ODS Juraj Raninec a Jan Schwippel a bývalí zákonodárci ČSSD Miloš Melčák, Michal Pohanka a Evžen Snítilý.

Topolánek novinářům řekl, že návrh na zřízení komise byl sice od opozice
účelový předvolební krok, její vznik ale prý vítá. "Musím říct, že to, že
se bude šetřit činnost Vlastimila Tlustého, poslance Moravy, útoky proti
mně, protože celý ten příběh byl zaměřen na mou likvidaci, vítám a fakticky
s ní souhlasím," řekl. Obecně stanovená komise podle něj navíc umožní
vyšetřit i vydírání a vyhrožování bývalým poslancům ČSSD Snítilému,
Wolfovi, Melčákovi a Pohankovi.

Podle šéfa poslaneckého klubu ČSSD Michala Haška bude mít komise k ruce zkušené kriminalisty i právo předvolávat svědky. Zda něco vyšetří, bude prý záležet především na komisi samotné. "Před komisí stojí velmi nelehký úkol začít rozplétat to klubko, které vypadlo z kauzy bývalého poslance Jana Moravy," soudí Hašek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!