Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauzu policisty podezřelého ze spolupráce s lobbistou Janouškem získala Praha

Česko

  15:35
BRNO - Případem stíhaného policisty z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který je podezřelý, že vynášel informace z vyšetřování pro lobbistu Romana Janouška, se bude zabývat pražské městské státní zastupitelství. Rozhodl o tom nejvyšší žalobce Pavel Zeman. Pražské městské zastupitelství vedlo s brněnským krajským spor o tom, které z nich se má tímto případem zabývat.

Soudní síň (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Brněnské krajské státní zastupitelství se pak obrátilo na Zemana s žádostí, aby spor rozhodl. Nejvyšší žalobce dospěl k závěru, že věcně i místně příslušné je ve věci zastupitelství v Praze, kde by se měl konat i případný proces v kauze.

Soudní znalci v Janouškově případu možná svědčili křivě. Vyšetřuje je policie

Policista údajně vynášel informace z vyšetřování a poskytoval je Janouškovi prostřednictvím brněnského podnikatele bosenského původu Albina Arifoviče. Podle médií je stíhaným šéf oddělení násilí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Luděk Vokál, jenž čelí obvinění z korupce a zneužití pravomoci.

Vokál prý předal přes Arifoviče Janouškovi informace o tom, že lobbista se nemusí obávat dalšího vyšetřování policie v souvislosti s případem bývalé šéfky sekretariátu někdejšího premiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nečasové (dříve Nagyové).

Trest 4,5 roku pro lobbistu Janouška platí, potvrdil Nejvyšší soud

Policista se prý za vynášení informací o vyšetřování nechal podplatit vozem Škoda Octavia za půl milionu korun.

Janoušek si odpykává ve věznici v Brně-Bohunicích 4,5 roku vězení za dopravní nehodu, při níž v březnu 2012 srazil v opilosti v Praze ženu a z místa nehody ujel.

Arifovič prý s policií v minulosti spolupracoval. Případ by údajně mohl souviset s klientelistickými vazbami mezi podnikateli a vysokými státními činiteli.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?