Pondělí 17. května 2021svátek má Aneta 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauzu Rath II má projednávat pražský vrchní soud. Soudci podjatí nejsou, zní verdikt

David Rath na tiskové konferenci v Hostivicích u Prahy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath na tiskové konferenci v Hostivicích u Prahy. | foto: MAFRA

Po zatčení soudce Vrchního soudu v Praze Zdeňka Sováka, který byl loni v prosinci obviněn z korupčního jednání, se měla kauza spojená se zakázkami Středočeského kraje stěhovat na Moravu. Žádala o to společnost Metrostav souzená v takzvané druhé větvi korupční kauzy okolo exhejtmana Davida Ratha. Dle nepravomocného verdiktu stavební jedničce v Česku hrozí tříletý zákaz účasti na veřejných zakázkách a také peněžitý trest deset milionů korun.

Metrostav namítá systémovou podjatost celého vrchního soudu. Jenže v únoru to odmítl Nejvyšší soud. Nyní podle informací webu Lidovky.cz rozhodl Vrchní soudu v Praze, že ani konkrétní senát, který se má kauzou zabývat, podjatý není.

„Vrchní soud v Praze i s přihlédnutím k rozhodnutí Nejvyššího soudu ze dne 10. února rozhodl, že soudci senátu 2 To (označení konkrétního soudního senátu – pozn. red.) Vrchního soudu v Praze Luboš Vrba, Alexander Károlyi a Viktor Mach nejsou vyloučeni z vykonávání úkonů trestního řízení v této trestní věci,“ potvrdila webu Lidovky.cz Kateřina Kolářová, mluvčí Vrchního soudu v Praze.

Serveru Lidovky.cz se ve středu nepodařilo zjistit, kdo stížnost na soud podal. Jasné je jen to, že Metrostav to tentokrát nebyl. Vedle něj je v případu obviněno několik dalších osob a firem. „Proti usnesení je přípustná stížnost, přičemž jedna již byla Vrchnímu soudu v Praze také doručena,“ dodala Kolářová. I toto rozhodnutí bude následně přezkoumávat Nejvyšší soud.

Bitva pokračuje

Už v lednu se stavební gigant snažil, aby kauzu měli na stole moravští soudci. „Vzhledem k této kauze (Sovák – pozn.red.), ve které se Metrostav nachází na straně reputačně poškozených, jsme podali návrh, aby se druhá větev kauzy doktora Ratha soudila v Olomouci. Nechat soudit korupční kauzu soudem, jehož soudci jsou obviněni z korupce a odkud unikají do médií informace rychleji, než přicházejí oficiální cestou, nám za stávající situace nepřijde z pohledu právního i reputačního rozumné a zodpovědné,“ uvedl tehdy pro web Seznam Zprávy mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha.

Dle některých právníků těmito procesními kroky lze oddalovat finální rozhodnutí soudu. Kupříkladu zástupce Metrostavu už dříve uvedl, že zákaz účasti na veřejných zakázkách by mohl být pro společnost likvidační.

V dubnu Lidovky.cz upozornily, že právě v souvislosti s Metrostavem bylo rozšířeno i stíhání v kauze soudce Zdeňka Sováka. Vedle Sováka je nově stíhaný Robert Plevač, jenž nabízí služby soukromého detektiva. Po Metrostavu měli Plevač se Sovákem dle konstrukce policie požadovat 150 milionů korun finančního plnění za ovlivnění verdiktu na Vrchním soudu v Praze.

„JUDr. Zdeněk Sovák skutečně byl připraven ve prospěch nejméně společnosti Metrostav takto předem domluveným způsobem rozhodnout,“ uvedli detektivové do spisu. Mluvčí Metrostavu Kostiha připomněl, že Metrostav je v kauze Sovák v roli poškozeného.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!