Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Kauzy roku 2011 aneb korupce, kam se podíváš

Evropa

  7:00
PRAHA - V policejních sítích končily i velké ryby. Žádná ale zatím neodešla od soudu s trestem. V příštím roce by měla policie dotáhnout do konce několik výbušných případů. Třeba ty bývalého i současného ministra obrany Martina Bartáka a Alexandra Vondry.

Kolový obrněný transportér Pandur II. foto: Lidové noviny

Na první pohled letos nelze policii vyčítat, že by nechytila velké ryby: obviněn byl exministr obrany Martin Barták, šéf pražské městské policie Vladimír Kotrouš a k soudu míří i kauza Víta Bárty z VV.

Přesto detektivům v příštím roce zbývá dovyřešit celá řada třaskavých kauz, často s politickým přesahem. Hned několik z nich je spojeno právě s exministrem Bartákem. Toho sice protikorupční jednotka už obvinila za to, že si v souvislosti s nákupem armádních tater údajně řekl o mnohamilionový úplatek, tím ale výčet jeho podezřelých obchodů na ministerstvu obrany nekončí.

INFOGRAFIKA

Krátce předtím, než policie Bartákovi doručila obvinění, začala prověřovat i jeho roli v tendru na dostavbu miliardového hotelu s bazénem v pražských Střešovicích. Několik dní před volbami v roce 2010 totiž Barták stihl projekt schválit. Plánované rozšíření střešovické vojenské nemocnice se však několikanásobně prodražilo a stát výstavbu nových pavilonů zarazil.

Přesto bude muset podle Nejvyššího kontrolního úřadu zaplatit za zrušený projekt téměř dvě stě milionů. A to aniž by se začalo kopat. „Případ je ve fázi vyšetřování, intenzivně se jím zabýváme,“ řekl k tomu Jaroslav Ibehej z protikorupčního útvaru.

Stejně tak kriminalisté prověřují roli Bartáka v kauze předražených obrněnců Pandur. Ten se prý spolu s lobbistou Markem Dalíkem, blízkým přítelem expremiéra Mirka Topolánka (ODS), zúčastnil schůzky, kde měla padnout korupční nabídka.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle výpovědi manažera zbrojovky Steyr Stephana Szücse, který měl na starost prodej obrněnců české armádě, chtěl Dalík osmnáct milionů eur za pokračování obchodu. Barták ve všech třech kauzách jakákoliv obvinění odmítá, označuje je za nesmysly. „Jen jsem hájil české zájmy,“ řekl exministr například ke své roli v případu tatrovek.

Vondra v hledáčku policie

V hledáčku policie je i Alexandr Vondra (ODS). Kriminalisté zkoumají, zda byla půlmiliardová zakázka na audiovizuální služby pro firmu ProMoPro v éře českého předsednictví EU, kterému Vondra šéfoval, předražená.

Média sice uvedla, že se policie chystá obvinit deset lidí, to se ale nepotvrdilo. Zpráva byla zveřejněna jen několik dní před kongresem ODS, řada kritiků ji považuje za účelovou. Kriminalisty čeká složitá práce i při zkoumání podezřelých zakázek pražské městské policie. Detektivové v prosinci zadrželi šéfa pražských strážníků Vladimíra Kotrouše. Údajně chtěl úplatek za to, že autoservis Jíša bude smět i nadále servisovat jejich auta.

„Prověřujeme i další smlouvy, které byly za pana ředitele uzavřeny,“ nechal se slyšet šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta. „Politicky“ odolní budou muset být detektivové i při rozplétání kauzy vlivného manažera s politickými kontakty Martina Romana. Kriminalisté prověřují, zda byl jako exšéf ČEZ jedním z vlastníků Škody Plzeň. Pokud by se to prokázalo, je podezřelý ze střetu zájmů.

Podezřelý ministr č. 1

Pavel Drobil

PAVEL DROBIL (ODS)

První korupční skandál Nečasovy vlády vypukl už loni na konci roku. Tehdy bývalý šéf fondu životního prostředí Libor Michálek vystoupil s tím, že ho Drobilův poradce Martin Knetig nabádal k manipulování s veřejnými zakázkami. Tajně pořízenou nahrávkou dokládal, že Knetig chtěl takto získat peníze na financování ODS i Drobilovy kariéry.

Drobil Michálka odvolal, ruce pryč dal i od Knetiga a sám rezignoval. Případ údajného podplácení Michálka ze strany Drobila byl odložen v červnu, soud zastavil stíhání Knetiga. Kauza ale nekončí. Městský soud v Praze nedávno vrátil případ k došetření.

Podezřelý ministr č. 2

Vít Bárta

VÍT BÁRTA (VV)

Z podplácení ho protikorupční policie obvinila letos v září. Bárta kvůli podezření rezignoval na post ve vládě už dříve, zkraje dubna. * Bárta údajně uplácel tehdejší spolustraníky Jaroslava Škárku a Kristýnu Kočí. Podle výpovědí dal Kočí půl milionu korun, u Škárky šlo o 170 tisíc a navíc měsíční příspěvek ve výši 55 tisíc za loajalitu. Bárta tvrdil, že to byly přátelské půjčky. * Vyšetřování případu je údajně už u konce. A policie prý spis uzavřela s návrhem na obžalobu. O jejím podání rozhodne státní zástupce.

Podezřelý ministr č. 3

Martin Kocourek.

MARTIN KOCOUREK (ODS)

Exministr průmyslu nedokázal věrohodně vysvětlit, jak se na účtu jeho matky v důchodovém věku ocitlo 16 milionů korun od společnosti Key Investments.

Z ministerské funkce se proto po několikadenním mlčení v listopadu poroučel. Případ navíc převzala protikorupční policie, Kocourek už byl u detektivů i na výslechu. Oficiální Kocourkova verze zní, že „odklonil vlastní, historické nebo rodinné prostředky od problémů kvůli rozvodu s manželkou“. Své si v kauze řekne i jeho bývalá žena Olga. Chce část „odkloněných“ peněz a Kocourkovi navrhuje mimosoudní dohodu.

Podezřelý ministr č. 4

Jiří Besser

JIŘÍ BESSER (TOP 09)

Bývalý ministr kultury nepřiznal svoji účast v americké firmě, která si pořídila byt na Floridě. Ve firmě se navíc Besser sešel s dvakrát pravomocně odsouzeným podnikatelem Pavlem Hráchem.

Besser se bránil tím, že je s Hráchem dlouholetý kamarád, ve firmě nebyl aktivní a floridský byt využíval jen nárazově. Přesto se v ministerském křesle neudržel. Detaily o případu se však veřejnost zřejmě nikdy nedozví. Policie zatím případ nevyšetřuje, Bessera tak zřejmě čeká jen pokuta od správního orgánu za zamlčení účasti ve firmě.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...