Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kavárník Kobza s Havlovými otevřeli střechu Lucerny, podívejte se na snímky 360° kamery

Česko

  10:35
Od čtvrtka do 23. srpna je veřejnosti otevřena střecha pražského paláce Lucerna. Kavárník Ondřej Kobza, který má střechu pronajatou, ji pokryl palubkami ze sibiřského modřínu, v opravách plánuje ve spolupráci s majiteli Lucerny Havlovými pokračovat. V budoucnu zde má vzniknout komunitní centrum s kavárnou.

Na zrekonstruované střeše Paláce Lucerna, kterou manželé Havlovi a Ondřej Kobza otevírají na týden veřejnosti. Zahrály i čtyři harfenistky foto:  František Vlček, MAFRA

Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA


Starý výtah páternoster vyváží návštěvníky z pasáže Lucerny na střechu budovy, odkud je impozantní výhled na centrum Prahy. Na harfy tu hraje rodinné kvarteto dam Jouzových Bedřicha Smetanu. Opodál kdákají slepice v kleci. Po členité ploše střechy Lucerny, na kterou pere slunce, jsou rozmístěny květiny.

„Smyslem akce je nastartovat v Praze střešní kulturu a rozjet tak další patro...
Ondřej Kobza, Ivan a Dagmar Havlovi

Ondřej Kobza, oděný v kárované pletené vestě, drží v levé ruce sklenici bílého vína, v pravé nejdřív štěně na vodítku, pak slepici. Spolu s majiteli Lucerny Ivanem a Dagmar Havlovými si připijí na střeše paláce v centru Prahy. „Všimněte si jaký je tu čerstvý vzduch. Jsem tu za svého otce i dědu, kteří měli v plánu vytvořit zde společenský prostor, jsem rád, že jsou tu dnes lidé, kteří se do toho pustili,“ řekl bratr prezidenta Václava Havla Ivan Havel.

Palác Lucerna

Lucernu mezi Vodičkovou a Štěpánskou ulicí postavil Vácslav Havel, dědeček pozdějšího prezidenta Václava Havla. Záhy po svém vzniku se stala centrem kulturního a společenského života v Praze. Po roce 1948 byla znárodněna, v roce 1992 palác dostali zpátky v restituci bratři Václav a Ivan Havlovi. Následovaly spory a komplikace, po kterých soudy rozhodly, že celá budova patří ženě Ivana Havla Dagmar Havlové, která hodlá palác rekonstruovat a oživit.

Ve čtvrtek zde společně otevřeli, zatím pouze na týden, rekonstruovaný prostor střechy Lucerny, kde má v budoucnu po dalších nutných opravách vzniknout komunitní zahrada s kavárnou. „Smyslem akce je nastartovat v Praze střešní kulturu a rozjet tak další patro života ve městě,“ uvedl kavárník Kobza. Postupně chce na „palubě“, jak komplex střech nazývá, otevřít kavárnu spojenou s komunitní zahradou. Plocha střech Lucerny má zhruba tisíc metrů čtverečních.

„Ocitáme se na zbrusu nové palubě ze sibiřského modřínu, na které pracujeme už asi 2,5 roku,“ řekl Kobza. Podle architekta Petra Hájka, který na projektu spolupracuje, zvolili palubky proto, že celá dispozice paláce Lucerna připomíná zaoceánské parníky z 20. let minulého století.

Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA


„Když za mnou Ondřej Kobza přišel s tímto nápadem, byla jsem velmi ráda, protože jsem po tom vždy toužila. Je to krásné místo,“ uvedla k plánu zpřístupnění střech majitelka Lucerny Havlová. Havlovi poskytli prostor k pronájmu Ondřeji Kobzovi, který doufá, že za rok by mohla být střecha nastálo otevřena veřejnosti. „V další fázi rekonstrukce nás čekají opravy zábradlí po celém obvodu střechy,“ řekla Havlová.

„Z legislativních důvodů jsme otevřeli pouze na týden, k běžnému provozu tu chybí například únikové schodiště. Na jeden týden pak otevřeme také v září a říjnu,“ řekl Kobza, který je známý svými aktivitami ve veřejném prostoru. Stojí za projekty Piána na ulici, vlastní kavárny Café v lese nebo Café Neustad.

„Smyslem akce je nastartovat v Praze střešní kulturu a rozjet tak další patro...

„Smyslem akce je nastartovat v Praze střešní kulturu a rozjet tak další patro...

„Když jsem se poprvé bavil s Havlovými, netušili ze na to nemám ani korunu,“ směje se Kobza. „Tímto děkuji společnosti Strongbow“, od ní Kobza slavnostně obdržel šek na 600 tisíc korun. Kavárník chce v Praze po vzoru New Yorku přinést život také na střechy hlavního města.

Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA
Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA
Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat