16. prosince 2018 16:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Firma měla za 1,75 miliardy opravit úsek dálnice D1. Žádný dělník na místě nepracoval

Kolony na dálnici D1 u Humpolce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kolony na dálnici D1 u Humpolce. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

JIHLAVA Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovalo úsek dálnice D1 u Humpolce, kde firma Geosan dostala příkaz k opravě vysypaných kaveren. Podle ŘSD se situace na místě nijak nezměnila. V neděli to řekl jeho mluvčí Jan Rýdl. Podle aktuálních informací v sobotu ani v neděli nikdo na opravě vysypaných kavaren nepracoval.

„Kontrolní den byl v sobotu a k žádnému posunu po našem čtvrtečním příkazu nedošlo,“ uvedl Rýdl. ŘSD se chystá převzít iniciativu na staveništi v pondělí. Na dálnici je v úseku od 90. do 104. kilometru mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem kvůli rekonstrukci omezený provoz do dvou pruhů.

Sjízdnost hlavní dopravní komunikace, která spojuje Prahu s Brnem, v týdnu komplikovalo sněžení a tvořily se dlouhé kolony. Podle Kraje Vysočina způsobila kolaps nepřipravenost modernizovaného úseku právě mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem na zimní podmínky.

ŘSD uvedlo, že stát ukončí smlouvu se stavební firmou, pokud nepřeruší práce do 17. prosince. K tomuto datu stavbaři v listopadu dokončení letošních prací avizovali. „V pondělí dopoledne plánujeme tiskový briefing,“ řekl v neděli Rýdl.

Zasněžená dálnice (ilustrační foto)
D1 (ilustrační foto)

Zakázku za 1,75 miliardy korun na rekonstrukci dálnice mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem provádí sdružení tvořené italskou firmou Toto Costruzioni Generali a české stavební společnosti Geosan Group. Podle vyjádření firmy Geosan stavba nabrala zpoždění mimo jiné kvůli pozdnímu předání dvou stavebních povolení a nepředvídatelným podmínkám při budování středové kanalizace.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.