Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Kávou proti Alzheimerovi

Česko

Třikrát z vědy: kofein pomáhá nervové soustavě, antilopy lžou kvůli sexu a jedovaté podzemní vody

VĚDNOHUBKY

O kofeinu je známo, že krátkodobě zlepšuje výkonnost mozku. Nové výzkumy naznačují, že pomáhá také proti chorobám, jako je Alzheimerova a Parkinsonova nemoc. Sérii více než 20 studií amerických a portugalských vědců na toto téma zveřejnil ve speciálním vydání měsíčník Journal of Alzheimer’s Research. Informoval o tom server Livescience. com.

Všechny výzkumy probíhaly na zvířatech. Vyplývá z nich, že dlouhodobá konzumace kofeinu udržuje mozek v lepší kondici. Ale jen v přiměřeném množství, které by u člověka odpovídalo nanejvýš čtyřem šálkům denně. Vědci přiznávají, že přesný mechanismus působení kofeinu na nervový systém zatím neodhalili. Z jejich pokusů vyplynulo několik teorií: podle jedné z nich kofein pomáhá stabilizovat bariéru mezi mozkem a cévní soustavou, která zabraňuje škodlivým molekulám dostávat se z krve do mozkové tkáně. Další naznačuje, že kofein zvyšuje hladinu dopaminu – látky, která přenáší signály mezi neurony. Některé pokusy dávají kofein do souvislosti s cholesterolem. Jeho vlivem nervové buňky „tloustnou“ a jsou méně pružné. Kofein tomu umí zabránit. V dalším kroku se vědci chtějí zaměřit přímo na pacienty s Alzheimerovou nemocí – jedna skupina bude pravidelně pít kávu, druhá placebo. Doufají, že se nadějné výsledky z pokusů se zvířaty potvrdí.

Nechoď pryč, číhá tam nebezpečí. Tento falešný signál vysílají samci buvolce modrého, v Africe známého jako antilopa topi, k samicím v říji. Zabrání jim tak v odchodu a volné chvilky využijí k páření. Tvrdí to vědci z Ohijské státní univerzity a Univerzity v Liverpoolu ve studii, která vyšla v časopise The American Naturalist.

Buvolci obývají savany v subsaharské Africe. Výzkumníci v letech 2005 až 2009 zaznamenali celkem 274 hodin jejich chování. Když se blíží nebezpečí, třeba lev, hyena nebo gepard, zvířata varovně zafrkají. Nyní vědci zjistili, že samci tento signál někdy zneužívají – aby si vynutili sex. Samice jsou v říji jediný den v roce. Během něj stihnou navštívit několik teritorií samců a v průměru se jedenáctkrát pářit se čtyřmi z nich. Když se samice chystají k odchodu z teritoria, samec někdy zafrká a dívá se přitom směrem, kam se samice vydala. Ta si většinou odchod rozmyslí a samec získá další příležitost k páření. Tuto rafinovanou lež používají jen někteří jedinci, takže samice nemají velkou šanci ji prokouknout. Desítky milionů obyvatel jižní a jihovýchodní Asie pijí vodu s nebezpečnou koncentrací sloučenin arzenu – jedovatého prvku s karcinogenními účinky. Vyplývá to ze studie vědců ze Stanfordovy univerzity, zveřejněné v časopise Science.

Na rozdíl od jiných oblastí, kde se arzen dostává do přírody z průmyslové výroby, je v tomto případě jeho zdroj přirozený: vymývá se ze zvětralých uhelných slojí a hornin v Himálaji a kontaminuje podzemní vody. Problém je v tom, že místní lidé se při konzumaci často vyhýbají povrchovým vodám, protože se bojí, že jsou infikované bakteriemi. Dávají proto přednost podzemní vodě čerpané na povrch pumpami.

Obsah arzenu přitom není ve všech vrstvách spodních vod stejný: ve větších hloubkách je ho méně. Jenže výkonné mechanické pumpy používané k zavlažování polí odčerpávají vody právě z těchto hloubek. Tím se uvolňuje místo pro vodu s arzenem, která se vsakuje stále hlouběji. Autoři studie proto radí, aby místní autority kladly větší důraz na testování povrchových vod a jejich využívání, protože zdaleka všechny bakteriemi znečištěné nejsou a neobsahují ani arzen. Zároveň doporučují pro získávání pitné vody z podzemí více využívat ruční pumpy, které vodu odčerpávají pomaleji než mechanická čerpadla. Umožňují tak, aby se voda ve větších hloubkách stihla doplňovat z přirozených zdrojů dřív, než se tam prosákne voda kontaminovaná arzenem.

***

NEPŘEHLÉDNĚTE

Příloha Věda&Výzkum o rozsahu čtyř tiskových stran vychází v Lidových novinách každé úterý.

O autorovi| Eva Vlčková ; redaktorka LN

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!