Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Každá černá je jiná

Česko

Minulý týden v Praze vystoupili Depeche Mode. Na jejich koncertě jsem si vzpomněla, jaké to bylo „zamlada“, když jsme oblečením ještě něco říkali. Kdy člověk ztrácí schopnost vyjádřit se svetrem?

Do Depeche Mode jsem byla osudově zamilovaná před více než dvaceti lety. Protože bylo nutné dávat lásku k nim patřičně najevo, strávila jsem prakticky celé mládí oděna v černém, s půlkou hlavy vyholenou: naléhavě jsem potřebovala vypadat jako David Gahan. S pomocí otcova holicího strojku se mi to dařilo na výtečnou, za což bych se ráda, byť se značným zpožděním, omluvila profesoru matematiky Ivanu Sládkovi, kterému jsem v jeho tehdy čerstvě důchodovém věku významně pletla hlavu: děvčata jsou přece ta s dlouhými vlasy, v sukních, mizerné počtářky.

Z dob, kdy mě oblékal můj přehrávač, mi zůstala snad jen láska k černé. Mou současnou hudební modlou je krom toho spíš Iggy Pop, kterého není úplně jednoduché ve stylu oblékání napodobit: minimálně nejsem tak statečná, abych po městě běhala do půli těla nahá, a to zcela opomíjím fakt, že při hmotnostní jednotce jeden iggy jsem zhruba někde u čísla 2,5. Kvůli tomu by případně v praxi aplikovaný Iggy styl vytvářel značně neestetický dojem. A co se týče oné černé, tak v té přece chodíme, až na výjimky, vlastně všichni.

Cesta časem V případě koncertu britské legendy v pražské O2 areně, kam jsem si šla se slzou v oku zavzpomínat, to ovšem platilo téměř stoprocentně. Takže jsem to tím pruhovaným trikem dost projela, a to navzdory téměř vzorně černé minulosti.

Legračnější než kompletně černě oděné osazenstvo haly byl ovšem fakt, že český fanoušek se od konce 80. let vizuálně prakticky nezměnil. V O2 areně běhaly tisíce Davidů Gahanů v černých vestičkách a s precizním výbrusem na hlavě, stejně početnou skupinu tvořili i Martinové Goreové, ti zase v kožených křivácích a blond trvalou na šošolce hlavy. Skoro jako by nepostřehli, že David už nechodí celý v černém a že Martin se, považte, dokonce obléká do stříbrné. Skoro jako by nepostřehli, že už jsme všichni trochu vyrostli.

Zbrojní pas k šatníku Abych nestřílela jen do stárnoucích fanoušků DM, tedy řad vlastních, módní styl mladé generace se i o téměř tři desítky let později formuje pomocí prosté nápodoby hudebních lásek. Zvláštní je na tom snad jen to, že ačkoli černá vládne dál, jednotlivé skupiny ji používají v tak odlišných podobách, že je není možné poplést.

Pravděpodobně nejlépe rozpoznatelnou skupinou jsou fanoušci gotického rocku. Ten se naštěstí v posledních letech vytrácí z popředí (hudebního) zájmu, ovšem taková návštěva koncertu Marilyna Mansona je stále velmi výživným zážitkem: bledé, často ošklivé mladé dívky jsou obaleny do kombinace sítí, kůže a zdobí se předměty, které při jiném použití mohou jedince dokonce ohrožovat na životě.

Být gotikem nejen v hudebním slova smyslu, ale zejména v tom módním, vyžaduje jistou dávku odvahy. Gotik obecný to totiž ve společnosti nemá vůbec jednoduché: zatímco trendy ovládají lehounké materiály, snově vybarvené hi-tech tkaniny a slogan v jednoduchosti je síla, gotik se každé ráno musí vevázat do bot, které často váží třetinu toho, co on sám, a navíc v nich i vyjít mezi lid, který je přesvědčen o tom, že nic nad dvacet deka nemá na nohou co dělat. Coby mírné zpestření v mezích formy gotik černou kombinuje s rudou, což prý má evokovat jeho obdiv ke krvi. Hm.

Výraznou módní skupinou jsou i příznivci hudebního stylu emo. Ti se podobně jako gotici rovněž oblékají do černé, občas se dopouštějí kombinace s růžovou, zejména pokud je užita na keckách Converse. Coby jedinečný doplněk svého outfitu poměrně často používají vlastní jizvy, pro dotažení je zásadní totální absence úsměvu: emo se nikdy nesměje, protože ví, že všechno na světě je špatně. To my o generace starší sice víme taky, ale nepovažujeme to za důvod ke smutku, natož za důvod k tomu, abychom se zajizveni a s černě podmalovanýma očima fotili u dlaždiček.

Do černé se krom toho odívají i pravověrní rockeři. Tam bych ale ani u nové generace nečekala žádné zásadní změny: černou tradičně doplní klasickou výšivkou a nažehlovacími obrázky.

Změní se ještě někdy něco?

S odstupem oněch více než dvaceti let nelze než konstatovat, že děti se stále oblečením hlásí ke své milované skupině a stále neústupně trvají na tom, že Pepa, Karel nebo Bill jsou trendsetteři. Jen pevně věřím, že až současní emaři zestárnou, na rozdíl od generace současné, která není s to se oprostit ani od barvy, budou aspoň v módě více nápadití. Naše generace to totiž vzdala: nejčastějším měřítkem stran módy je nebýt moc vidět. Otázkou zůstává, jestli ta rádobyelegantní nenápadnost není především příšerná nuda.

Co je módní průšvih? Například navštívit koncert Depeche Mode v pruhovaném triku. Inu, stane se. I ex-pravověrným.

Autor: