JIHLAVA Při pobytu v nemocnici je podle odborných odhadů poškozen každý desátý pacient, například tím, že je mu omylem podán špatný lék. Vážné poškození zdraví a případně až úmrtí nastává kvůli pochybení zdravotnických zařízení asi u tří procent hospitalizovaných. Novinářům to včera řekl ředitel Spojené akreditační komise ČR David Marx na jihlavské odborné konferenci Dny bezpečí. Zájem o zvyšování bezpečí ve zdravotnické praxi v Česku podle něj podstatně stoupl v posledních letech, a to hlavně v souvislosti s takzvanými heparinovými vraždami v havlíčkobrodské nemocnici. Stále jsou prý i taková zdravotnická zařízení, která se o zlepšování bezpečí pacientů moc nezajímají. Potřebná opatření přitom většinou nejsou drahá. „Vyžaduje to jenom systém kontroly a hlavně práci s lidmi,“ podotkl ředitel. Plošná studie, která by v Česku zmapovala poškozování pacientů v důsledku pochybení, ještě udělána nebyla. Odborníci ale mimo jiné vycházejí ze závěrů velkých epidemiologických studií v jiných zemích.
27. ledna 2009
NEMOCNICE


















