130 let

Každý nápad se teď hodí

Česko

Boj o titul Evropské hlavní město kultury spojuje Ostravu, lidé chrlí myšlenky

OSTRAVA Kulturní bitva mezi Ostravou a Plzní zuří naplno. Ve hře je zisk titulu Evropské hlavní město kultury pro rok 2015. Za českou republiku mají šanci už jen tato dvě města. V Ostravě včera v rámci studentského majálesu sbírali další náměty na projekty, které by je mohly k ocenění přiblížit.

Na Masarykově náměstí lidé psali vzkazy, myšlenky nebo náměty pro tým projektu. „Studenti s tím návrhem přišli sami, že by chtěli něco udělat pro Ostravu 2015, a my jsme to velice uvítali. Samozřejmě že se pokusíme na náměty a připomínky reagovat,“ sdělila včera Michaela Hofmanová z přípravného týmu Ostrava 2015.

Jako součást kandidatury vznikla v Ostravě například Bílá kniha, která přináší další inspiraci. Místní vytvářejí i festival Ostrava Kamera oko, do města se rozšíří také tradiční a úspěšná brněnská akce Měsíc autorského čtení. Seznam souvisejících aktivit čítá desítky položek.

Studenti včera zkoušeli i další nápady. „Musí nás být slyšet, musíme umět překvapit,“ zaznělo v diskusi na náměstí. Někteří připomněli spory o podobu vědecké knihovny, navržené jako „černé kostky uprostřed vody“. Tu krajští radní odvrhli, i když se k ní chtějí vrátit.

Jednou z klíčových investic je nyní pro město podle Hofmanové projekt sociálně-kulturního klastru Černá louka, kde by na území brownfieldu nedaleko hlavního náměstí a výstaviště měly ve výsledku společně stát budovy koncertního domu a městské galerie, nové školy a další kulturní instituce u revitalizovaných břehů řeky Ostravice s novou cyklostezkou a promenádami. Velkou část investic Ostrava uskuteční bez ohledu na výrok komise, která nositele titulu vybírá. Vté zasedá sedm odborníků jmenovaných evropskými institucemi a šest zástupců vybraných ministerstvem kultury, například ředitel Národního muzea Michal Lukeš, šéfka Divadelního ústavu Pavla Petrová či historička Eliška Fučíková.

Komise už o kandidatuře jednou rozhodovala: ze tří zájemců vyloučila Hradec Králové a do finále poslala Ostravu a Plzeň. Další pravděpodobný finalista vzdal účast předem - brněnští politici kandidaturu přes protesty zástupců kulturní sféry odmítli dříve, než se o ni vůbec pokusili. Argumentem proti se tam stala nutnost investovat do kultury. „Za to můžeme mít tolik letáků, že o nás bude vědět celá Evropa,“ prohlásil v rozhodující chvíli primátor Roman Onderka (ČSSD). A mezi jeho spolustraníky se nenašel jako v jediné straně ani jeden zastupitel, který by hlasoval pro kandidaturu.

Definitivní volba mezi Plzní a Ostravou je naplánována na 8. září. „Nyní zpracováváme novou verzi takzvané přihlášky s rozpracovanějšími projekty a se zapracovanými připomínkami evropských komisařů,“ uvedla Hofmanová. Ti se v hodnocení projektu zaměřili především na palčivé otázky a jejich doporučení směřovala také k nutnosti přeměnit stále přetrvávající obecné hodnocení Ostravy jako „černého“ města těžebního a hutního průmyslu, a naopak zdůraznit jeho význam jako kulturního centra.

***

Kulturní boj Titul peníze nese, ale také vyžaduje Evropské hlavní město kultury je titul, jímž se honosí dvě až tři evropská města ročně. Navázal tak na původní projekt z let 1985 až 1999 Evropské město kultury. Pravidla stanovují, který rok kandidují které státy. Společně s Ostravou nebo Plzní titul v roce 2015 ponese město Mons v Belgii. Letos ho drží Essen (Německo), Pécs (Maďarsko) a Istanbul (Turecko). Získání statusu si žádá investice do kultury, ale města dostávají evropské dotace. V ČR zatím titul držela jen Praha, a to v roce 2000.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás