130 let

Každý rok zbytečně přicházíme o hodinu života

Česko

PRAHA Změna letního času, jak ji Evropa zažije ze soboty na neděli, má dlouhodobé kritiky, a to i ve vědeckých řadách. Aby jejich názory zazněly, uspořádá senátor Petr Šilar (KDU-ČSL) v polovině května slyšení na půdě horní parlamentní komory. „Svou účast již přislíbila řada odborníků a uznávaných kapacit. Mezi jinými například fyzioložka a biochemička Helena Illnerová, která se ve svém referátu zaměří na škody, které způsobuje časový posun v biorytmu člověka,“ informoval mluvčí lidovců Martin Horálek. Jaroslav Šebek z Historického ústavu Akademie věd obrátí svou pozornost k časovým posunům v dějinné perspektivě. Profesní pohled lékařky přinese do diskuse poslankyně Evropského parlamentu Zuzana Roithová.

„Většině lidí, které znám, je přechod na letní čas nepříjemný. Žádných energetických úspor už dnes díky posunu času nedosáhneme, naopak způsobujeme energetikům ještě problémy. Postrádám tak jakýkoliv racionální důvod k tomu, proč se poslední neděli v březnu máme pravidelně připravit o hodinu života. Podle mě je to přežitek, který již do naší doby zkrátka nepatří,“ myslí si Šilar. Štafetu odpůrců přebral po zesnulém nejznámějším českým bojovníkovi proti letnímu času Stanislavu Peckovi.

Pekař ze Sobětuch na Chrudimsku se zrušení letního času marně domáhal u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Předloni v létě ale zemřel. Jeho bojovou zástavu zvedl také brněnský profesor robotiky a moravský patriot Zdeněk Kolíbal. Po pádu komunismu prý považoval za samozřejmé, že přestane „každoroční manipulace s životem lidí“, za kterou považuje zavádění sedmiměsíčního letního času.

V českých zemích byl letní čas zaveden poprvé za první světové války v letech 1915 a 1916.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás