130 let

Chléb (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

Každý stý Čech nesmí chléb

Česko
  •   10:26
PRAHA - „Alergii“ na těstoviny, rohlíky a chleba má v Česku podle odhadů každý stý Čech, což je počet rovný například všem obyvatelům Olomouce. Ve skutečnosti o svojí nemoci - takzvané celiakii - ví ale jen desetina z nich.

Takoví lidé by přitom měli vynechat všechny potraviny s obsahem lepku, který je součástí pšenice, žita, ječmene a ovsa. Obsahuje ho velká část volně dostupných potravin - od těstovin až po většinu druhů čokolády.

Dlouhá léta odborníci předpokládali, že nemoc se projevuje jen u dětí, ve skutečnosti ale celiakii má zhruba každý stý člověk v populaci. „Celiakie je velmi rozšířená, u některých dospělých navíc nemá klasické příznaky,“ řekl odborník na tuto chorobu Přemysl Frič z pražské Ústřední vojenské nemocnice. Celiakové musí držet takzvanou bezlepkovou dietu, většina z nich má po snědení „nevhodného“ jídla bolesti břicha a průjmy nebo zvrací, protože nemocí se zmenšuje schopnost trávení a vstřebávání živin. Lidé, kteří nedrží dietu, mají většinou chronický zánět sliznice tenkého střeva.

Nemocní trpí i chudokrevností, bolestí kloubů, kazivostí zubů nebo jim řídnou kosti. Choroba se zatím nedá léčit, dietou se odstraní pouze její projevy. Lidé se s nesnášenlivostí lepku už rodí, u každého se ale může projevit jindy. Celiakií často trpí lidé s cukrovkou.

Velkým problémem celiaků jsou ceny bezlepkových potravin. Kilo speciální mouky stojí přes sto korun. Jídlo bez lepku většinou stojí zhruba třikrát víc než běžné. Někdy je cena potraviny s absencí obilnin až desetkrát vyšší.

„Nemocní mají nárok na příspěvek od ministerstva práce,“ popsala Jitka Dlabalová ze Společnosti pro bezlepkovou dietu. Dávka je však určená jen sociálně slabým a její výše se odvíjí od velikosti příjmů.

Co je lepek?

Bílkovina přítomná hlavně v obilninách, zvláště v pšenici, ječmenu, žitě a ovsu. Lidé trpící nesnášenlivostí lepku nemohou tuto bílkovinu trávit a musí dodržovat bezlepkovou dietu. Celoživotní onemocnění vyznačující se nesnášenlivostí lepku se jmenuje celiakie. Celiakové se musí celý život obejít bez veškerých potravin s lepkem. Ten je přitom součástí většiny běžně dostupných jídel - například pečiva, těstovin a masných výrobků (salámy apod.).

Většina celiaků tak nedostane nic. Například jednašedesátiletá důchodkyně Eliška Beránková má celiakii už několik let. Její měsíční příjem je zhruba šest a půl tisíce korun, na příspěvek ale podle úředníků přesto nárok nemá. „Pracovala jsem 41 let a teď jsem jak žebrák,“ postěžovala si Beránková, která žije sama a kromě celiakie má i další zdravotní problémy. Obden si peče bezlepkový chléb. „Když potřebuji nějaké léky, na jídlo mi už ani nezbude,“ řekla.

Ministerstvo zdravotnictví ani pojišťovny lidem na bezlepkové potraviny také nepřispívají. Bývalá ministryně Milada Emmerová se problémy celiaků zabývala a nechala ustavit zvláštní komisi. Ta ale nedlouho po založení zanikla.

Současný ministr Tomáš Julínek hodlá na Emmerovou navázat. Podle jeho mluvčího Tomáše Cikrta se ministerstvo také chystá postupně vyhledávat zatím neodhalené případy celiakie. „Kromě zlepšování kvality života celiaků chceme i rozvíjet granty pro diagnostická střediska nemoci a metodicky působit při screeningu,“ popsal plány ministra Cikrt.

  • Mohlo by vás zajímat
  • Vybrali jsme pro Vás