Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Každý třetí Čech si v práci ničí zdraví. Na vině je stres či hluk

Hluk a oblaka prachu. Tak vypadá každodenní práce některých lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hluk a oblaka prachu. Tak vypadá každodenní práce některých lidí. | foto: MAFRA, Ondřej Bičiště

PRAHA Nadměrná fyzická i psychická zátěž, hlučné a prašné prostředí či ubíjející jednotvárnost ohrožují v zaměstnání mnohem více Čechů, než ukazují oficiální statistiky.

„Hrubým odhadem je možné říci, že se jedná o 1,6 až 1,8 milionu lidí,“ řekl LN Josef Senčík, který ve Výzkumném ústavu bezpečnosti práce vede Oddělení prevence rizik a ergonomie.

Pracovním podmínkám, které mu mohou způsobit i velmi závažná onemocnění, je tak podle Senčíka vystaven bezmála každý třetí člověk. Kvůli obtížnému dokazování je však do rizikových skupin podle ministerstva zdravotnictví zařazen jen zlomek z nich – asi 700 tisíc. A počet uznaných případů nemocí z povolání je ještě nižší, vloni to bylo jen 1250 lidí.

Resort zdravotnictví ve zprávě o ochraně veřejného zdraví za loňský rok uvádí 12 příčin chorob z povolání. První místo obsadil hluk, který je ostatně hlavním rizikem v celé EU.

„Existuje proti němu v současnosti dobrá ochrana. Zaměstnavatel ale musí dobře nastavit prevenci,“ říká Milan Tuček, předseda Společnosti pracovního lékařství.

S čím si ale prozatím nevědí rady odborníci ani zaměstnavatelé, je duševní zdraví pracovníků. Podle Evropské agentury pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci je 66 procent lidí vystaveno nepřiměřené psychické zátěži a 59 procent si stěžuje na špatné vztahy na pracovišti. Celkově jsou ve stresu dvě třetiny pracujících Evropanů. V Česku je situace obdobná. Prevenci proti stresu se ale většina zaměstnavatelů nevěnuje.

DÁLE V PONDĚLNÍCH LN NAJDETE

Bakalovi nájemníci se vlamují do kauzy OKD

Bez jejich trestního oznámení by nikdy vyšetřování prodeje státního podílu v Ostravsko-karvinských dolech (OKD) nezačalo. Teď chtějí nájemníci bývalých hornických bytů z majetku OKD po soudu, který od předminulého pátku řeší trestní odpovědnost tří obviněných za údajně podstřelenou cenu, aby je pustil do jednání jako poškozené. Cíl nájemníků je jediný: aby jejich právní zástupkyně mohla ostřelovat otázkami obžalované i svědky.

Vládní rozhodnutí o privatizaci totiž mluvilo o tom, že smlouva by měla zajistit tehdejším nájemníkům předkupní právo na bývalé hornické byty za zvýhodněnou cenu. Finální dokument z roku 2004, na jehož základě vláda Stanislava Grosse odevzdala 46procentní podíl v OKD většinovému vlastníku dolů společnosti Karbon Invest za 4,1 miliardy korun, je však v tomto směru naprosto nekonkrétní. I proto může současný vlastník reprezentovaný především osobou miliardáře Zdeňka Bakaly uzavřít prodej celého bytového fondu čítajícího přes 40 tisíc bytových jednotek. Chybí už jen souhlas antimonopolního úřadu.

Palestinci bojují nožem a Facebookem

Izrael zatím nenašel účinnou zbraň na nejnovější vlnu teroru. Sahá tak i k donedávna nemyslitelným opatřením, jako je stavba zdi v „nedělitelném“ Jeruzalémě.

Proč je místo fotbalu černo

Začerňování přenosů fotbalové Ligy mistrů – které na území ČR nařídil některým společnostem Městský soud v Praze – vzbuzuje řadu právních otázek. Jasné odpovědi přitom v zákonech chybějí.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...