Na sobotní zahájení 56. sezony leteckého muzea přišlo přes 100 lidí, zúčastnili se ho například i vojenští veteráni z Afghánistánu.
Na obou stranách trupu vystaveného vrtulníku je vyobrazena hlava tygra, který symbolizuje příslušnost 221. vrtulníkové letky k asociaci elitních „tygřích letek“ NATO. Podle ředitele VHÚ Aleše Knížka jde o jeden z vrtulníků, který ČR nepošle na Ukrajinu.
Mil Mi-24 je dvoumotorový bitevní a transportní vrtulník, který slouží k přímé podpoře pozemních vojenských jednotek. Je schopný převážet až osm lidí nebo unést náklad o 1,5 tuny. Vznikl v Sovětském svazu a Sověti ho využívali například v afghánské válce v 80. letech nebo během konfliktů v Čečensku.
Součástí výstavy je mimo jiné i zrekonstruovaný letoun americké výroby Northrop F-5E Tiger II, který podle Knížka sloužil za války ve Vietnamu.
K dokreslení významu vrtulníků typu Mi pro českou armádu a pro zdůraznění významu nového přírůstku sbírkového fondu VHÚ vznikla také výstava s názvem ‚Rotory nad Afghánistánem‘, která představuje působení příslušníků vzdušných sil české armády. Lidé uvidí zejména předměty, které v Afghánistánu sbírali sami členové ústavu v průběhu nedávných vojenských konfliktů.
Účastníkům se také představí zrekonstruovaný letoun Taylor E-2 Cub, který se do sbírek VHÚ dostal bez křídel v roce 1969. Restaurátoři jej podle dobové dokumentace postupně dávali dohromady a letos bude poprvé vystaven tak, jak původně vypadal. Lehký sportovní letoun konstruktéra Clarence Gilberta Taylora z počátku 30. let je předchůdcem typu Piperu J-3 Cub. Bylo ho vyrobeno více než 300 kusů, z nichž jeden létal i v ČSR. Předváděný stroj, vyrobený v roce 1934, koupila původně jako výrobní vzor firma Baťa.
Restaurátoři pracovali také na pilotní cvičné kabině PCK-53, která sloužila pro trénink pilotů za letu ‚podle přístrojů‘, tedy bez přímé viditelnosti. V hangáru je kromě kabiny k vidění také pult, který trenažér ovládal.
11. června 2023 |