Zdravotníci reagují na nečekaný zájem lidí ochotných se pokusit zachránit malou Madlenku. Český registr dárců krvetvorných buněk při IKEM rozšířil iniciativu do krajů. Dobrovolníci mohou v příštích dnech přijít v Jihlavě, Bohumíně a Olomouci. Připojila se i nemocnice ve Vsetíně.
Co je kostní dřeň a proč se daruje?
Kostní dřeň je houbovitá tkáň uvnitř kostí, kde se tvoří tři druhy krevních buněk: červené krvinky odpovědné za přenos kyslíku, bílé krvinky, které pomáhají imunitě, a krevní destičky podporující srážení krve a hojení ran. Všechny tři jsou při správném fungování nezbytné k životu.
Kdo potřebuje transplantaci kostní dřeně? Jednoduše řečeno pacienti s poruchou krvetvorby. Sem patří závažné druhy anémií a imunodeficity a především leukémie, kdy tělo místo normálních bílých krvinek vytváří krvinky nefunkční. Jediným lékem pak je transplantace kostní dřeně a krvetvorných buněk od zdravého dárce.
Kdo může darovat kostní dřeň?
Do registru se mohou hlásit dárci, kteří splňují následující kritéria:
|
Kde a jak se registrovat k odběru kostní dřeně?
Prvním krokem je předregistrace na stránkách Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM. Případně prostřednictvím Českého národního registru dárců dřeně. Po vyplnění krátkého dotazníku vám budou zaslány emailem podrobné instrukce, kde a jak se objednat na termín vstupního vyšetření, který zahrnuje:
|
Objednávky probíhají telefonicky na číslech: 236 055 582, 236 055 584, 236 055 586. Lidí, kteří chtějí darovat kostní dřeň, je v současnosti tolik, že registr dárců žádá všechny další zájemce, aby s objednáváním počkali až do 7. dubna. Objednávky pak probíhají telefonicky na číslech: 236 055 582, 236 055 584, 236 055 586.
Kde se odběry vzorků provádí?
Registr sídlí v pražském IKEMU a využít můžete řadu náborových center v regionech. Případně je možné požádat o zaslání samoodběrové sady.
Jak probíhá odběr vzorku?
Během zápisu do registru vám bude odebrán vzorek krve/slin, na jehož základě se vyhodnocují genetické znaky na bílých krvinkách (HLA). Výsledky testu budou následně vloženy do databáze a porovnány s potřebnými pacienty. Pokud se najde shoda, budete pozváni na podrobnější krevní testy a další vyšetření, než dojde k samotnému odběru kostní dřeně.
Pravděpodobnost shody není velká, ale je tu. Čím více dárců se do registru zapíše, tím je šance pro pacienty větší. Váš vzorek se nikam neztratí a z registru se vám mohou ozvat i za několik let.
Jak probíhá vlastní odběr kostní dřeně?
Mezi lidmi dodnes koluje zažitá představa, že odběr kostní dřeně je velmi bolestivý, a potenciální dárci se tedy obávají do registru zapsat. Vedle metody vpichu do pánevních kosti a odsátí dřeně existuje i metoda odběru ze žíly, která je nebolestivá a trvá pouhé čtyři hodiny. „Odběr z pánve se provádí punkční jehlou a pod plnou narkózou, a nejedná se tedy o žádné šílené řezání či vrtání kostí. Krvetvorné buňky se také dají vyseparovat z periferní krve, což se podobá známému odběru krevní plazmy,“ vysvětlila iDNES.cz před pěti lety Martina Chmelová, která založila dobročinnou organizaci Nábor hrdinů.
Z kosti, nebo krve?Kostní dřeň se dárcům odebírá dvěma způsoby. Prvním je odběr z pánevních kostí punkční jehlou, kdy je pacient asi hodinu v celkové narkóze, a necítí tak při odběru žádnou bolest. V nemocnici stráví tři dny, první den absolvuje vyšetření, druhý samotný odběr a třetí odchází domů. Odebrané množství kostní dřeně nepřesahuje 5 až 10 procent celkového objemu a všechnu ztrátu si zdravý organismus dokáže nahradit v krátké době přirozenou regenerací. Druhým způsobem je ambulantní odběr pomocí separátoru. Speciální přístroj dokáže oddělit jednotlivé složky krve. Dárce je na zařízení napojený čtyři hodiny skrze loketní žíly, při odběru leží a může sledovat televizi či poslouchat hudbu. Před odběrem krvetvorných kmenových buněk je nutné je krátkodobě namnožit a vyplavit z kostí do krevního oběhu dárce. Čtyři večery před odběrem tedy dostává formou podkožních injekcí stimulační přípravek. Výhodou odběru je, že po třech hodinách od zákroku může jít dárce hned domů. Zdravotní stav dárců po obou způsobech odběru je dlouhodobě sledován. První rok po odběru jsou zváni na kontrolní vyšetření krve každé tři měsíce. Po dobu deseti let po odběru pak vždy jednou ročně. Dosud nebyly u žádného z našich dárců zjištěny jakékoli pozdější nebo dlouhodobé následky odběru. |
Samotní lidé, kteří už kostní dřeň darovali, se shodují na tom, že nejde o nic náročného. „Celkem jsem strávila v nemocnici asi dva a půl dne a z toho jsem většinu ležela v posteli a koukala se na televizi,“ říká Zuzana Drázdová, která darovala kostní dřeň už dvakrát.
Darovat je tedy možné opakovaně a nemusíte se bát, že byste po prvním odběru už nemohli v případě potřeby pomoci svým blízkým.