Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Kde domov můj? Poslechněte si nejstarší dochovaný záznam české hymny z roku 1901

Originál gramofonové desky s písní Kde domov můj? z roku 1901, který vlastní sběratel Gabriel Gössel. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Premium Doporučujeme
Praha - Nejstarší dochovaný záznam písně Kde domov můj? nazpíval ve Vídni roku 1901 tenorista Franz Pacal. Gramodeska byla dlouho v soukromé sbírce a nyní si ji poprvé můžete poslechnout v digitální verzi, kterou pořídilo Národní muzeum v rámci projektu Nový fonograf. Jaký byl další osud desky? A proč máme její přepis až dnes?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Když si sběratel gramofonových desek a jeden z největších českých znalců rané historie záznamu zvuku Gabriel Gössel podával v roce 1994 do novin inzerát, že vykoupí staré gramofonové desky, moc si od toho nesliboval. Svému koníčku se tehdy věnoval už dvacet let a jen tak něco ho nepřekvapilo.

Opravdové perly se našly málokdy. Většinou se mu hlásili lidé, kteří doufali, že si prodejem pozůstalosti po tetičce přijdou na pár stovek. Tentokrát se mu však ozval katolický farář ve výslužbě, že u sebe doma v Krabčicích, malé vsi pod Řípem, má několik alb plných opravdu starých desek. Snad ještě z doby před první světovou válkou. To už zajímavé bylo. Gössel se za páterem Václavem Lochmanem vypravil.

„Schovala si to u nás na faře jedna židovská rodina v roce 1938, předtím, než museli utéct,“ vyprávěl starý kněz sběrateli nad gramofonovými deskami, které byly uložené v pozoruhodně zachovalém albu z tvrdého kartonu potaženého plátnem. Na deskách se skvěl nápis „Platten-Album Soteria“. Kéž by název byl pro osud neznámé rodiny symbolický – Soteria je řecká bohyně bezpečí a spasení nebo také vysvobození.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet
Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet

Hubnutí není jen o tom, jak budete vypadat v plavkách u bazénu. Nadváhu doprovází kromě přebytečných kil také zdravotní problémy. A to je dobrý...

Mohlo by vás zajímat