12. prosince 2016 10:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kde je hranice opilosti? Poslanci ve zmatku nechali v protikuřáckém zákoně absurditu

Restaurace - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Restaurace - ilustrační | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Ve schváleném protikuřáckém zákoně zůstala absurdita. Hospodský nesmí pod hrozbou pokuty nalít „osobě zjevně ovlivněné alkoholem“. V zákoně však chybí definice tohoto pojmu. Byla v pozměňovacím návrhu, ten však poslanci neschválili. Což někteří zákonodárci ani netušili, jiní zase doufají, že zmatek odstraní Senát.

Podle zákona, který poslanci schválili v pátek, hrozí hospodskému, jenž poruší zákaz „prodávat alkoholický nápoj osobě zjevně ovlivněné alkoholem nebo jinou návykovou látkou“, zákaz činnost až na jeden rok a pokuta 10 tisíc. Problémem však je, že hospodský nemá návod, jak poznat, jestli je zákazník už „zjevně opilý“. Případně, jestli je pod vlivem jen „lehce“, tedy tak, jak je to ještě podle zákonodárců v pořádku, a může mu natočit.

„Neví to ani hospodský, ani já. Upozorňovali jsme na to, ale marně. Koalice hlasovala jako stroj,“ odepsal serveru Lidovky.cz bývalý primátor a místopředseda zdravotního výboru Poslanecké sněmovny Bohuslav Svoboda (ODS).

Jeho kolega z výboru, poslanec Vít Kaňkovský (KDU-ČSL), říká, že to také vnímá jako „problematické ustanovení“. Hlasoval proto pro pozměňovací návrh, který odstavec upřesňoval. Tedy uváděl, že „osoba zjevně ovlivněná alkoholem“ se pozná tak, že začne být nebezpečná sobě nebo svému okolí. Lidově řečeno, hospodský by nesměl nalévat agresivnímu opilci.

Někteří poslanci netušili, že pozměňovací návrh neschválili

„Bohužel návrh nebyl schválen. Doufám, že v tomto ohledu budou aktivní kolegové v Senátu,“ vyjádřil naději poslanec Kaňkovský.

„Záměrem byly restrikce vůči osobám silně podnapilým,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). I on ale spoléhal na pozměňovací návrh, jenž ale v pátečním zmatku poslanci neschválili. „Upřesňoval, že jde o osoby, které ohrožují sebe nebo okolí, takže by nehrozilo, že by mohli být šikanováni lidé rozumně ‚přiopilí‘,“ mínil Heger, který stál v počátcích protikuřáckého zákona.

Výsledek hlasování o připojení definice do zákona.

Výsledek hlasování o připojení definice do zákona.

Někteří poslanci včetně zpravodaje zákona Jaroslava Krákory (ČSSD) byli však ještě o víkendu přesvědčeni, že definice v zákoně je.

Zmatky zpravodaje Krákory

Poslanec Krákora serveru Lidovky.cz napsal: „Je tam přesně definice - ruší klid, fyzicky napadá, nebo ničí majetek.“

Stenozáznam z jednání sněmovny však ukázal opak. (viz obrázky)

Krákora nebyl zjevně ve formě ani v pátek během projednávání zákona. U hlasování o připojení definice se několikrát spletl. Nejprve se přehlédl u stanoviska ministra a následně řekl, že zdravotní výbor úpravu nedoporučil, což nebyla pravda. Na Krákorovu chybu upozornil předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Stenozáznam z jednání poslanecké sněmovny.

Stenozáznam z jednání poslanecké sněmovny.

Ten několikrát během jednání žádal Krákoru o krátké objasnění úprav, o nichž poslanci v devíti desítkách hlasování rozhodovali. „Očekával bych, že pan zpravodaj bude připraven lépe,“ řekl v pátek Stanjura.

Kritika zákona se na zákonodárce sesypala i ze strany Asociace hotelů a restaurací ČR. „Aby hostinští nalévali alkohol pouze lidem, kteří nemohou způsobit úraz nebo škodu, považujeme za absurdní,“ řekl prezident asociace Václav Stárek.

„Socialistické peklo“

Alexandra Udženija, místopředsedkyně ODS, na své facebookovém profilu dokonce napsala, že protikuřácký zákon je cesta „rovnou do socialistického pekla.“

„ A představte si, že v rámci tohoto zákona byla dokonce schválená povinnost vyhodit z hospody osobu, která vykazuje známky opilosti. A když to hospodský neudělá, tak může dostat zákaz výkonu činnosti až na dva roky,“ napsala dále Udženija

Takzvaný protikuřácký zákon, který poslanci schválili v pátek, přináší úplný zákaz kouření v restauracích a dalších pohostinských zařízeních. Hostinští nemají mít žádné úlevy například v možnosti zřizovat v podnicích kuřárny. Zákon řeší i prodej alkoholu, nebo výrobu. Předloha nyní zamíří do Senátu.

PŘEHLED VYBRANÝCH USTANOVENÍ PROTIKUŘÁCKÉHO ZÁKONA

 • Účinnost zákona je navržena od 31. května 2017.
 • Úplný zákaz kouření klasických cigaret v restauracích, barech, vinárnách, kavárnách, čajovnách a dalších podobných zařízeních. Restrikce se nebude vztahovat na elektronické cigarety.
 • Zákaz zřizovat prostory pro kuřáky v kinech, divadlech, v koncertních a výstavních síních a ve sportovních halách.
 • Zákaz kouření i na nekrytých částech zastávek hromadné dopravy.
 • Zákaz kouření v zoologických zahradách s výjimkou elektronických cigaret. V zahradách budou povoleny kuřácké koutky.
 • Zákaz inhalování z elektronických cigaret například v nemocnicích, ve školách, v nákupních centrech kromě vymezených míst, v prostředcích veřejné dopravy, v zábavních zařízeních, ve sportovních halách a na dětských hřištích.
 • - Zákaz prodeje tabákových výrobků v prodejních automatech, pokud nelze vyloučit prodej lidem mladším 18 let. Prodejce bude muset zajistit ověření věku kupujícího.
 • Možnost prodeje tabákových výrobků, elektronických cigaret a alkoholu prostřednictvím internetu pouze v případě, že je vyloučen jejich prodej lidem mladším 18 let.
 • Zákaz výroby, dovozu a prodeje potravinářských výrobků a hraček, které napodobují vzhled tabákových výrobků, nebo napodobují tvar a vzhled obalu alkoholických nápojů.
 • Zákaz prodeje alkoholu v prodejních automatech.
 • Zákaz prodeje alkoholu na akcích určených převážně pro děti, při sportovních akcích bude povolen prodej výčepního piva a vína.
 • Zákaz prodeje alkoholu v dopravních prostředcích kromě dálkových a zájezdových spojů a při takzvaných nostalgických nebo historických jízdách a při jízdách na objednávku.
 • Zákaz prodeje alkoholu osobě zjevně ovlivněné alkoholem nebo jinou návykovou látkou.
 • Možnost prodávat lihoviny v rámci příležitostného prodeje (na ochutnávce lihovin, výročním, farmářském a tradičním trhu, veřejnosti přístupné slavnosti, tradiční, kulturní a taneční akci) jen při předchozím ohlášení správci spotřební daně.
 • Obec bude moci zakázat vyhláškou kouření a používání elektronických cigaret v blízkosti školy, školského zařízení nebo jiného prostoru vyhrazeného pro aktivity lidí mladších 18 let.
Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Správa železniční dopravní cesty, státní organizace
Specialista na pojištění

Správa železniční dopravní cesty, státní organizace
Praha, Středočeský kraj