Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kde je Palasem zabavená petice? ‚Krnovský případ‘ bude řešit přestupková komise

Česko

  10:00
PRAHA - Údajné odcizení petice senátorem Jaroslavem Palasem má dohru. Policie po prošetření věci předala případ k přestupkovému řízení. Podle petenta Ladislava Sekaniny se ale petice včetně podepsaných archů stále nenašla. A senátor Palas i jeho asistent k případu mlčí.

Jaroslav Palas. foto:  Dan Materna, MAFRA

Přišel do trafiky v Krnově na Bruntálsku, sebral petici včetně podpisových archů a zmizel. Tak v polovině ledna popsal incident v pětadvaceti tisícovém městě Ladislav Sekanina, majitel zmíněné trafiky a opoziční zastupitel za KSČM. Zásah měl podle jeho slov na svědomí senátor Jaroslav Palas. Petice totiž požadovala odvolat dozorčí radu, ve které sedí jeho bývalý asistent a poradce (více čtěte ZDE).

Kdo je Jaroslav Palas

  • Jaroslav Palas je bývalý poslanec, působil v KSČM, Levém bloku a ČSSD.
  • V letech 2002 až 2005 byl ministrem zemědělství, o tři roky později se stal hejtmanem Moravskoslezského kraje.
  • V roce 2010 byl zvolen senátorem za obvod Bruntál. Nejprve působil v dresu ČSSD, na konci roku 2012 ze strany vystoupil. Vadilo mu prý, že část strany útočí na tehdy prezidentského kandidáta Miloše Zemana.
  • Ve stejné době začalo policejní vyšetřování jeho stavby luxusního domu na Bruntálsku. Policie prokázala rozdíl zhruba deset milionů korun.

Sekanina na Palase podal trestní oznámení a policie po prošetření předala věc správnímu úřadu. A ten zahájil přestupkové řízení.

„Tento skutek nám byl oznámen policií a dosud nebyl vyřešen. Jelikož přestupkové řízení je ze zákona neveřejné, více informací nyní sdělit nemůžeme,“ potvrdila informaci serveru Lidovky.cz Dita Círová, mluvčí Městského úřadu v Krnově.

Redakce oslovila senátora Palase. Když zjistil, kdo volá, bez jediného slova zavěsil, neboť server Lidovky.cz detailně popisoval policejní vyšetřování výstavby jeho luxusního domu (viz box Nejasnosti kolem financování Palasova sídla). A odpověď nedošla ani od jeho asistenta Alberta Minola. Ten sice slíbil, že o přestupkovém řízení zjistí podrobnosti, telefon už ale nezvedal.

Boj za asistenta Horáčka

V Krnově kolovala petice za okamžité odvolání předsedy a případně i členů dozorčí rady Krnovských vodovodů a kanalizací. Rada totiž na konci loňského roku odvolala vedení společnosti, ačkoli předtím provedený audit na žádná pochybení neupozornil. A právě v této dozorčí radě sedí Jakub Horáček, bývalý Palasův asistent a poradce.

Signatáře petice rozčílilo, že dozorčí rada na konci roku odvolala vedení firmy...

„Policie mi nic nesdělila, pouze jsem se svědky dostal předvolání k přestupkové komisi. Co bude následovat, nevím,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz Sekanina. Odcizenou petici včetně petičních archů prý ale zpátky zatím nedostal. „Vrátil to? Nevrátil to? Vůbec netuším,“ dodal s tím, že nyní už běží sčítání archů a odcizené hlasy budou chybět.

Audi se slevou nebo bydliště pro Palasova bratra? Asistent Horáček to zařídí

Jakub Horáček, za kterého se Palas podle všeho rozhodl bojovat, není zcela neznámý. Byl to právě on, kdo pomohl senátorově manželce k poměrně výhodné koupi: zlevnil jí luxusní sportovní vůz o půl milionu korun. Server Lidovky.cz to vyčetl z policejní zprávy o vyšetřování výstavby luxusního domu v Ludvíkově na Bruntálsku (VŠE k tématu najdete ZDE).

Nicméně Palas může coby senátor odmítnout, aby přestupek řešil tamní městský úřad. Kvůli imunitě může věc postoupit k řešení mandátovému a imunitnímu výboru. Tam ale zatím žádný podnět nedoputoval. „Vůbec o tom nevím, nic k nám zatím nedorazilo,“ uvedl předseda výboru Jiří Oberfalzer. Mimochodem: Palas je shodou okolností místopředsedou výboru, z případného jednání by byl tedy vyloučen.

Už dříve nicméně odmítl, že by ze Sekaninovy trafiky odnesl také podepsané petiční archy. „Já jsem si vzal pouze text, žádné petiční archy, protože mám právo, pokud chci nějakou petici podepsat, seznámit se s textem petice,“ uvedl pro Českou televizi.

Penzion Jaroslava Palase v Ludvíkově v Jeseníkách.
Penzion Jaroslava Palase v Ludvíkově v Jeseníkách.

Nejasnosti kolem financování Palasova sídla

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!