Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kde je panák víc než houska

Česko

Stačí jeden pohled na mapu a pomocí barevných teček a jejich velikosti s hrůzou zjistíte, ve kterém městě je více striptýzových klubů než pizzerií.

Ještě než začnete číst tento text, věnujte pár vteřin dvěma mapám uvnitř článku. To v takovém případě, zajímá-li vás, ve kterých místech USA je více hospod než obchodů s potravinami nebo třeba kde je na světě nejvíce zmínek o Alláhovi.

Tři mladí vědci z univerzity v Kentucky a Oxfordu před čtyřmi lety spojili své síly a rozhodli se, že prozkoumají tzv. šestý digitální smysl. Tak totiž nazývají Matthew Zook, Mark Graham a Taylor Shelton vizualizaci referencí k danému klíčovému slovu v aplikaci Google Maps.

Dva z nich se zabývají geografií, třetí pak internetem. Dohromady vyvinuli software, který změří a nakreslí do mapy výskyt referencí dvou či více klíčových slov. Pomocí tzv. placemarks čili referencí k danému místu, které uživatelé internetu na celé planetě zanechali v síti, umí jejich program změřit, kde je více kostelů než knihoven nebo třeba kde je více pizzerií než striptýzových klubů (a naopak).

Tuto digitální stopu pak používají ke svým tezím. Podle nich je mapování a analýza „plejsmarků“ z Googlu něco jako virtuální mračno informací nashromážděné uživateli, které může poskytnout nejen zábavné (a bezvýznamné) informace, ale i pomoci v důležitých otázkách. Například použít geografickou mapu s největším počtem referencí k místu a prasečí chřipce. Nebo vytvořit pro turistického průvodce mapu míst, kde je podle uživatelů největší zábava.

Celý vědecký experiment má samozřejmě spoustu much. Sami čtenáři jejich blogu jich namítají desítky. Například při měření nejvyššího počtu referencí ke slovu Jesus výsledná mapička nebere do úvahy ani hojně vyskytované španělské jméno, ani rozdíly v jazycích. Ostatně americko-anglické vědecké trio používá zmíněné mapičky spíše k popularizaci své teorie. O ní píšou seriozní vědecké statě. Pro webové masy ale zbývá docela dobrá zábava.

PS: Na otázku, jak si vytvořit vlastní mapu, Američané odpovídají, že to nejde, ale jsou ochotni svůj program použít při zkoumání vašeho zadání. ?

Autor: