8. listopadu 2012 16:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odtajněno. Kde měla StB konspirační byty? Podívejte se

Archiv StB. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archiv StB. | foto: Lidové noviny

BRATISLAVA Slovenský Ústav paměti národa ve čtvrtek na internetu i s adresami zveřejnil seznam 276 konspiračních a propůjčených bytů komunistické rozvědky, 243 z nich se nacházelo na území dnešní České republiky.

Instituce uvádí, že jde o svazky uložené v jejím archivu. V Česku registrační protokoly obsahující zmíněné byty zveřejněny již byly, adresy ale neobsahují.

Ústav na svém webu uvádí, že informace se týkají svazků bytů založených v letech 1969 až 1989. Konspirační byty byly přidělované přímo pracovníkům rozvědky pro operativní činnost, propůjčené byty pak poskytovali tajní spolupracovníci Státní bezpečnosti (StB) například pro utajovaná setkání.

Chcete znát přesné adresy?

Přesné adresy konspiračních a propůjčených bytů naleznete ZDE.

Na stránkách se pak dočtete, že když se například řeklo "sejdeme se v Parku", zamířili pozvaní do domu v Praze na adrese Schnirchova 22. Naopak schůzka v Redakci znamenala setkání na adrese Lidická 135/7 v Českých Budějovicích.

Z celkového zveřejněného počtu 276 bytů jich bylo 243 v Česku, řada z nich byla v Praze, Ústí nad Labem či Brně, 30 na Slovensku a tři v zahraničí - v Damašku, Kyjevě a Alexandrii.

Jména už jsou na internetu

Na internetu ÚPN zveřejnil také strukturu krajských útvarů rozvědky na Slovensku v letech 1966 až 1969. Hlavní správa rozvědky, neboli I. správa Sboru národní bezpečnosti (SNB), byla jednou ze složek StB. Jednou z hlavních úloh rozvědky do pádu komunismu bylo podkopávat systém zemí s nepřátelskými vládami a šířit komunistické myšlenky do celého světa, připomíná ÚPN.

K TÉMATU:

Ústav dokumentuje zločiny komunistického a fašistického režimu a postupně odkrývá a zveřejňuje informace o struktuře, příslušnících a fungování StB.

Mimo jiné již zpřístupnil jména vedoucích pracovníků StB z dob normalizace, seznam korespondence komunistické rozvědky a jména lidí, kteří pracovali pro rozvědky v jednotlivých krajích.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!