Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kde se skrýval řidič Smetana? Byl doma

Česko

  8:30aktualizováno  12:55
PRAHA - Tři týdny byl olomoucký řidič Roman Smetana na policejním seznamu hledaných osob. V sobotu se dobrovolně vydal do rukou policie.

Roman Smetana (vpravo) se vzdal policii. foto: Reprofoto

Sto dní si má Smetana odsedět za mřížemi za to, že kreslil po předvolebních reklamách, zaplatil za to pokutu, ale odmítl trest veřejně prospěšných prací. Svůj bojkot rozšířil, když nenastoupil do vězení. Policie ho proto koncem března zařadila do databáze hledaných osob.

Bývalý řidič autobusu Roman Smetana.

Bývalý řidič autobusu Roman Smetana.

Přestože se bývalý řidič autobusu před policisty neskrýval, policisté si pro něj nepřišli. "První týden doma nebyl, pak se ale vrátil. Ale nikdo si toho nevšímal," řekla serveru Lidovky.cz bývalá poslankyně Táňa Fischerová, která hájí jeho nevinu a doprovázela ho ve chvíli, kdy se rozhodl vydat do rukou policie.

Komický průběh zatýkání, kterému byl server Lidovky.cz svědkem (více ZDE), skončil odvedením Smetany na policejní služebnu pár metrů od Václavského náměstí, kde k zatčení došlo. Co bude se Smetanou dál, nechce policie prozradit. "To vám říct nemůžu. Pouze že byl zadržen," nechtěla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová sdělit, kam byl Smetana převezen ze služebny v Krakovské ulici.

ČTĚTE VÍCE:

Informace neměli ani ti, kteří ho v sobotu doprovázeli. Předsedkyně Českého helsinského výboru Anna Šabatová pro ČTK uvedla, že by mohl být eskortován do pankrácké věznice.

Řidič autobusu pomaloval plakáty politických stran před volbami a teď si vyslechl trest
Řidič olomouckého Dopravního podniku Roman Smetana pomaloval předvolební plakáty.

Předvolební plakáty, které Roman Smetana pomaloval.

Smetanovi nyní každopádně hrozí, že se mu pobyt za mřížemi prodlouží. "Dopustil se trestného činu maření úředního rozhodnutí," zdůvodnila Kropáčová. Šabatová ale míní, že by se tak stát nemuselo. "Já osobně bych to považovala za absurdní," uvedla.

Policejní groteska

Sobotní zadržení Romana Smetany připomínalo grotesku. Nejprve jeho přítomnost na protivládní demonstraci oznámili odboráři do mikrofonu a vyzvali k ohlasu na jeho podporu. Vypátrání a zatčení Smetany se nekonalo. Ten si přitom zatčení už přál. "Byl několikátý týden nezaměstnaný a chtěl proto, aby se už něco začalo dít," vysvětlila jeho důvody Fischerová. Smetana dal po vynesení rozsudku v dopravním podniku výpověď.

Jak se následně ukázalo, přestože byla všem, včetně policistů, přítomnost Smetany oznámena, ti ani nevěděli, jak vypadá. "Kdyby vám někdo oznámil, že je tady celostátně hledaná osoba, jak byste postupoval?" zeptal se Smetana jednoho z přítomných policistů, který dohlížel na pořádek během demonstrace. "Šli bychom si pro ni," zareagoval pohotově muž zákona.

Že taková osoba stojí hned vedle něj, ale nepoznal. U stejného policisty se krátce na to Smetana sám udal. Jeho dosud první návštěva Prahy tak skončila na policejní stanici.

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat