31. ledna 2011 10:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kde se v Česku nejvíc krade? Podívejte se na mapu zločinu

Škola vychovává budoucí policisty. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škola vychovává budoucí policisty. Ilustrační foto | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Dobře si prohlédněte tuto mapu. Je to podrobnější zpráva o stavu kriminality a policie, než jakou běžně dostávají vláda a poslanci.

V České republice se ročně spáchá 160 až 200 vražd, provede kolem 5000 podvodů a ukradne asi 6000 kol. Tato čísla se během posledních let mění jen velmi málo.

Mapa vycházející z loňské kriminální statistiky, zveřejněné minulý týden, a z výpočtů Práva & justice LN, ukazuje dvě důležité věci: kde se vám může přihodit něco zlého a kde to policie nejpravděpodobněji dokáže objasnit.

Národní statistika obvykle pracuje s kraji, tato mapa jde však až na úroveň okresů.

Opava třikrát lepší než Ostrava

První druh informací vypovídá o zločinnosti. Čím modřejší okres, tím nižší výskyt zločinnosti (přepočteno na počet obyvatel okresu za měsíc). Proto je na mapě vidět "území dobra", zahrnující zejména jižní Moravu, Valašsko, Vysočinu a Královéhradecký kraj (ale také Chodsko a okolí Plzně).

INFOGRAFIKA: Mapa zločinu
INFOGRAFIKA - klikněte pro zvětšení

Z mapy je vidět, že mezi sousedními okresy může být příkrý rozdíl. Výskyt zločinnosti v okrese Opava je třikrát nižší než v Ostravě. Na Jičínsku je dvakrát nižší kriminalita (na počet obyvatel) než na Mladoboleslavsku.

Obdobný rozdíl je mezi sousedními okresy Plzeň-jih a Příbram. V rámci kraje může být "bílá vrána": to je postavení Kutnohorska ve Středočeském kraji nebo Semilska v Libereckém.

Krajská města a jejich okolí většinou dávají víc příležitostí k zločinu i k útěku. Proto se zhruba čtvrtina všech tuzemských zločinů děje v Praze. I mezi krajskými městy jsou však výjimky, především Zlín, Hradec Králové a Jihlava.

Pak je tu druhý údaj: čím více hvězdiček, tím lepší policejní práce. Pro pocit bezpečí jsou nejlepší okresy s nízkou kriminalitou a úspěšnou policií: to je případ Valašska nebo Chodska.

Čtěte také

Oproti tomu tři nebo čtyři hvězdičky na Vysočině signalizují, že tamní policie zaostává - mezi tak slušnými lidmi by měla umět vypátrat víc.

A konečně je tu národní šampion: Karlovarský kraj s jediným sedmihvězdičkovým okresem - Sokolovskem. Úspěšná policie pozvolna stlačuje kriminalitu, takže výskyt zla je už oproti sousednímu Chomutovsku zhruba poloviční.

Najdete na Lidovky.cz