Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kde zvítězil Franz nebo Bobošíková? Podívejte se na mapu outsiderů

Česko

  7:00
PRAHA - V celorepublikovém měřítku propadli. Pětice Jany Bobošíkové s Přemyslem Sobotkou, Taťanou Fischerovou, Zuzanou Roithovou a Vladimírem Franzem skončila po sečtení hlasů na posledních příčkách výsledků historicky první přímé prezidentské volby v Česku. V některých obcích však tito outsideři zvítězili a někde i s pořádným náskokem. Server Lidovky.cz vám přináší interaktivní mapu míst, kde se poražení vyšvihli nad vítěze.

Kde zvítězili outsideři prezidentských voleb foto: maps.google.comLidovky.cz

Začněme od podlahy, tedy od výsledků nejméně úspěšné kandidátky – Jany Bobošíkové. Předsedkyně Suverenity podle údajů Českého statistického úřadu získala celkem 123 171 hlasů, což znamenalo 2,39 procenta hlasujících. Ačkoliv tak skončila úplně poslední, připsat si může i jedno vítězství.


Seznam vítězství v jednotlivých obcích sestavil a zveřejnil statistik a programátor Michal Škop.
Kde zvítězili outsideři? Zvětšit mapu

Jedná se sice o dělené první místo a to ještě v jedné z nejmenších obcí České republiky, ale i to se počítá. Ve vesnici Želivsko u Svitav s 36 obyvateli totiž Bobošíková získala šest hlasů, což bylo v porovnání s ostatními kandidáty nejvíce. I když stejně hlasů získal i Jiří Dienstbier, který přesvědčil rovněž šestinu obyvatel Želivska.

Kandidáta občanských demokratů Přemysla Sobotku dělilo od posledního místa více jak tři tisíce hlasů a i v počtu vítězství je na tom stejně jako Bobošíková. Bodoval dokonce rovněž na Svitavsku, paradoxně velmi daleko od „svého“ Liberce, kde dlouhou dobu žil. V malé vísce Vysoká (30 kilometrů od Želivska) získal rovněž šest hlasů, což mu stačilo na první místo. Druhý Jiří Dienstbier zde získal o jednoho voliče méně.

Vojenský újezd zvolil pacifistku

Také Taťána Fischerová se může chlubit pouze jediným vítězstvím. Přesvědčená pacifistka okouzlila překvapivě obyvatele miniaturní vísky Březina na Vyškovsku u stejnojmenného vojenského újezdu. Pravda, voličů zde žije pouze sedm a se shodným výsledkem dvou hlasů se musí o první místo dělit s Milošem Zemanem.

ČTĚTE TAKÉ:

Poslední z trojice žen ucházejících se o Hrad už byla o poznání úspěšnější. Kandidátka lidovců Zuzana Roithová získala nejvíce hlasů hned v 25 obcích po celém Česku. Vedle jižní Moravy, kde je pozice KDU-ČSL tradičně silná, zvítězila také ve svém bydlišti – Dvorech nad Lužnicí a okolí. V obci Lhotka na Přerovsku se Roithová dělí se sedmi hlasy o první místo s Vladimírem Franzem.

Třiapadesátiletý profesor a skladatel získal sice téměř o sto tisíc hlasů více než Roithová, jeho elektorát ale sídlil především ve městech a tak na naší mapě obsadil pouze 11 obcí, přičemž nejúspěšnější byl v jižních a jihozápadních Čechách.

Vše o prezidentské volbě

Jak dopadly volby?

Co řekli vítězové

Reakce poražených

Momenty voleb

Volbu prezidenta jsme sledovali online. Reportáž najdete ZDE.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!