Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Budou Jágr či Nedvěd hlídat, kam půjdou miliardy pro sport? V dozorčí radě Hniličkovy agentury mohou být hvězdy

Jaromír Jágr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaromír Jágr. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Národní sportovní agentura, přes niž potečou miliardy pro český sport, vyhlíží obsazení svého dozorčího orgánu. Podle informací serveru Lidovky.cz do něj míří jména slavných sportovců. Materiál vládní protikorupční rady ale upozorňuje na možnost rozdělování trafik.

Tváře, které se mají objevit v dozorčí radě nově zřízené Národní sportovní agentury, začínají nabývat konkrétních obrysů. Podle zdrojů portálu Lidovky.cz se do Národní rady pro sport uvažuje o mixu dvou skupin lidí – takzvaně zasloužilých a funkcionářů.

Mezi prvně jmenované patří například sportovní legendy. Informace serveru Lidovky.cz z několika zdrojů hovoří o bývalém fotbalistovi Pavlu Nedvědovi, nedávno kariéru ukončivším tenistovi Radku Štěpánkovi, zřejmě nejlepším oštěpaři historie Janu Železném, i modle českého hokeje Jaromíru Jágrovi.

Už dříve potvrdil své zařazení do rady starosta Náchoda z ČSSD Jan Birke jakožto zástupce samospráv. Doplnit by ho měl jediný další politik – člen KDU-ČSL ze Zlínského kraje Stanislav Juránek, který zasedá ve sněmovním podvýboru pro sport.

Z řad sportovních funkcionářů jde v podstatě o stavovský model. Na stole je jméno starostky Sokola Hany Moučkové, stejně jako předsedy Sdružení sportovních svazů Zdeňka Ertla a šéfa České unie sportu Miroslava Jansty.

Doplnit by je měli šéfové hokejového a fotbalového svazu Tomáš Král a Martin Malík. Hovoří se také o hlavě Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalovi. Ten však podle svých slov žádnou podobnou nabídku nedostal.

„Členství v Národní radě pro sport bychom uvítali pro jakéhokoliv zástupce olympijského hnutí,“ uvedl na dotaz portálu Lidovky.cz mluvčí olympioniků Tibor Alföldi.

Protikorupční rada ve střehu

Hniličkova agentura zatím ohledně konkrétních jmen mlží s tím, že vše je v jednání. „Mohu potvrdit, že s vybranými lidmi z vašeho seznamu pan předseda Hnilička skutečně vede jednání stran jejich působení v Národní radě pro sport,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí agentury Jakub Večerka s tím, že až do jmenování kompletní rady se agentura nechce ke jménům vyjadřovat. Jasno by podle něj mělo být v lednu příštího roku.

Specificky o Národní radě pro sport se zmiňuje Akční plán boje s korupcí na rok 2020, který připravila Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí. V materiálu nabádá, aby se procesu vytváření nového služebního úřadu věnovala „důkladná pozornost“, a konstatuje, že zvláštní komise pro transparentnost bude začátek chodu agentury monitorovat. Nová sportovní agentura přitom spadá přímo pod Úřad vlády.

Kritický byl k ustavení Hniličkova úřadu především Senát, který jeho vznik vetoval. Členové horní komory hovořili o „babišizaci společnosti“ či o „atentátu na sport“. Podle lidovecké senátorky Anny Hubáčkové hrozí navíc při obsazování agentury střet zájmů a kolize se služebním zákonem.

Bývalý reprezentační hokejový brankář to ale odmítá. „Členství v Národní radě pro sport je čestná funkce, o trafiku pro vysloužilé politiky se jednat nemůže, poněvadž za členství nenáleží žádná odměna,“ řekl Hnilička. Podle něj zasednou v radě odborníci ze sportovního prostředí i samotní sportovci.

V Hniličkově režii

Tím, že agentura nepodléhá přímé kontrole parlamentu, se mezi státními institucemi trochu vymyká. Podepisuje se to také na sestavování dozorčí rady. Ta totiž nebude naplněná podle politického klíče, jak bývá zvykem. Ocitnout by se v ní měl pouze zástupce obou vládních stran a lidovců. Volba tak leží přímo na Hniličkovi.

Jak už dříve zjistily Lidovky.cz, v samotné agentuře zasednou na postech místopředsedů bývalý basketbalista Ivo Lukš a exnáměstek na ministerstvu pro místní rozvoj Michal Janeba.

Národní sportovní agentura vznikla letos v srpnu a od roku 2021 převezme zodpovědnost za přerozdělování státních peněz na sport. Tuto kompetenci má zatím ministerstvo školství, které v této oblasti operovalo letos s rozpočtem sedmi miliard korun.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky
Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě
SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě

Zúčastněte se 16. ročníku veletrhu Prodítě, který se koná na brněnském výstavišti od 5. do 8. března. Těšit se můžete nejen na nákupy potřeb pro děti za zvýhodněné ceny, ale také na bohatý doprovodný program pro maminky i dětičky.