Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdo bude ‚superúředník‘? Ve hře jsou už jen dva muži a jedna žena

Česko

  17:14
PRAHA - Souboj o post „superúředníka“ se zúžil na tři jména. Podle informací serveru Lidovky.cz jsou v nejužším výběru Josef Postránecký, Simeona Zikmundová a Břetislav Grégr.

Souboj o post „superúředníka“ se zúžil na tři jména. Podle informací serveru Lidovky.cz jsou v nejužším výběru Josef Postránecký, Simeona Zikmundová a Břetislav Grégr foto: Lidovky.cz

Komise, která vybírala z dvou desítek zájemců, nakonec vybrala ředitele kanceláře náměstka na ministerstvu vnitra Postráneckého, tajemnici třebíčského úřadu Zikmundovou a ředitele strukturálních fondů na ministerstvu průmyslu Grégra. Zatímco Grégr a Postránecký patří ke kandidátům s vazbou na ČSSD, Zikmundová sympatizuje s lidovci. Zajímavostí je, že šéf první komise, která o superúředníkovi rozhodovala v prosinci, Jiří Nováček (náměstek ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost), skončil podle informací serveru Lidovky.cz čtvrtý.

K TÉMATU:

Obsazení pozice náměstka ministra vnitra pro státní službu, jak zní oficiální titul superúředníka, spěje teď spěje do finále. Ministr vnitra Milan Chovanec teď musí seznámit s výsledky výběrového řízení premiéra Bohuslava Sobotku a následně by pak měla vláda na svém příštím zasedání oznámit jméno klíčového úředníka Česka, který bude dohlížet především na uvedení služebního zákona do praxe.

Zájem o v pořadí druhé výběrové řízení byl podle dřívějšího zjištění LN o poznání větší. Jak v psaly LN v úterý, do soutěže se tentokrát přihlásilo na dvacet uchazečů. Ministerstvo vnitra však tehdy detaily probíhajícího tendru nechtělo komentovat. „Jména (kandidátů) se zatím zveřejňovat nebudou,“ řekla LN v pondělí Lucie Nováková, ředitelka tiskového odboru ministerstva vnitra.

Kdo jsou finalisté souboje o superúředníka?

Josef Postránecký

Působil jako náměstek ministra vnitra pro veřejnou správu. Od roku 1992 je odborným asistentem na Vysoké škole ekonomické v Praze. O šest let později zastával funkci poradce místopředsedy vlády pro hospodářskou politiku Pavla Mertlíka. V roce 2000 byl jmenován ředitelem odboru koncepce regionálního rozvoje na Ministerstvu pro místní rozvoj

Simeona Zikmundová

Vystudovaná právnička od roku 2008 za šéfování Františka Dohnala řídila správní sekci NKÚ. Mohla se stát ministryní bez portfeje, z čehož nakonec sešlo. Po odsouzení Dohnala v roce 2012 se stala koncipientkou advokátní kanceláře v Praze. Nyní je tajemnicí městského úřadu v Třebíči. V roce 2000 se o ní chvíli hovořilo jako o jedné z kandidátek na post ombudsmana.

Dříve působila jako vedoucí právního oddělení Okresního úřadu ve Žďáru nad Sázavou. Před rokem 1989 pracovala na Úřadu důchodového zabezpečení. Politicky se angažovala v Hnutí za občanskou svobodu a Demokratické iniciativě.

Břetislav Grégr

Od srpna 2003 působí jako ředitel odboru koordinace strukturálních fondů Ministerstva průmyslu a obchodu, dříve působil coby člen představenstva a jako finanční ředitel společnosti Severočeská armaturka, a.s. (duben 2001 – červenec 2003).

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat