25. dubna 2018 13:06, aktualizováno  18:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kdo jsou nizozemští rváči z centra Prahy? Milovníci boxu, osobní trenér i policista

Jeden z obviněných Nizozemců. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden z obviněných Nizozemců. | foto: Týdeník Policie

PRAHA Osobní trenér, otcové od rodin a policista. To jsou podle medií i poznámek na sociálních sítích cizinci, kteří mají podle policie na svědomí brutální napadení číšníka na zahrádce restauraci Polpo ve Vladislavově ulici.

Incident, kvůli kterému skupinu policie zatkla, se stal v sobotu. Číšník cizince upozornil, že nemohou pít vlastní alkohol, na což reagovali s velkou agresivitou a zbili ho tak, že s vážným poraněním hlavy skončil v nemocnici. Z těžkého ublížení na zdraví pražští policisté obvinili dva, další tři z výtržnictví. Dva, kteří se incident snažili uklidnit, propustila. Zadržení muži po prvotním odmítnutí přijali konzulární pomoc. 

Jeden z obviněných Nizozemců.
Jeden z obviněných Nizozemců.

Serveru Novinky.cz s odkazem na nizozemská média uvedl, že skupinku tvoří osobní trenér Armin Nahvi, Bijan Kazemi, Sanferino, P. Janssen, Naoufel Sebbane, Pejman Kazemi a Arash Nahvi.

5 obviněných, 2 návrhy na vazbu

Státní zástupci podali návrhy na potrestání tří Nizozemců podezřelých z výtržnictví po sobotním napadení číšníka v centru Prahy. Pro dva hlavní útočníky, kteří čelí obvinění z těžkého ublížení na zdraví, navrhli vazbu. O všech návrzích bude ve čtvrtek rozhodovat soud. 

Kvůli podezření z napadení číšníka zadrželi policisté v pondělí sedm Nizozemců ve věku 24 až 32 let. Pět z nich obvinili, zbylé dva propustili s tím, že se konflikt snažili spíše uklidnit. Jeden z útočníků je stíhán i za další ublížení na zdraví, a to kvůli pátečnímu napadení v baru. V případě prokázání viny mužům hrozí tři až deset let vězení.

Podle zprávy serveru listu Algemeen Dagblad (AD) vyrazilo sedm Nizozemců do Prahy proto, aby oslavili nadcházející svatbu jednoho z nich.  Policejní mluvčí Frans Zuiderhoek serveru AD také potvrdil, že jeden ze skupiny Nizozemců pracuje u amsterdamské policie. Patří k těm, kteří byli propuštěni na svobodu. 

Podle listu AD jsou hlavními podezřelými dva bratři, přičemž jeden z nich je majitelem fitness studia, v němž zároveň pracuje také jako trenér. Příbuzný obou mužů, který kontaktoval nizozemský server, uvedl, že ani jeden z nich nemá záznam v trestním rejstříku. Podle fotografií, které zveřejnila nizozemská média, jež se případu z Prahy obšírně věnují, bylo všech sedm mužů ve velmi dobré fyzické kondici.

Boxeři i policisté

Podle serveru iDnes.cz měli muži zkušenosti s boxem, zároveň šlo údajně o časté návštěvníky posilovny. „Jsem bývalý powerlifter a současný nadšenec síly. Vždy se snažím najít nové a inovativní způsoby ke zvyšování síly a svalů,“ říká o sobě na svých webových stránkách jeden z nich. Powerlifting je silový trojboj podobný vzpírání.

Zdroj blízký policejnímu vyšetřování listu Právo potvrdil, že někteří z mužů měli v minulosti pracovat jako íránští policisté. Dle sociálních médií se ukázalo, že někteří z nich mají marockou národnost. Podobným způsobem se média dopátrala i toho, že někteří z mužů jsou ženatí a mají děti.

22.dubna 2018 v 23:27, příspěvek archivován: 25.dubna 2018 v 13:00

Na to, že ve skupině byli policisté, ukazují i komentující na sociálních sítích, konkrétně pod společným snímkem mužů přímo v Praze. „Jeden z nich pracuje u nizozemské policejní jednotky Amsterdam,“ zní jeden z příspěvků.

Muže ve věku 24 až 32, kteří vlastní nizozemské doklady, policie zadržela v pondělí večer na pražském Letišti Václava Havla, a to na základě telefonického upozornění dispečerů obsluhujících tamní kamerový systém.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz