Ministr není spokojen, že ředitelé nemocnic přímo řízených ministerstvem často nakupují léky a zdravotnické prostředky bez soutěže. A nejde o malé částky. Elitní pražská Nemocnice Na Homolce a FN v Plzni a Ostravě nakoupily v letech 2014 až 2016 podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) bez soutěže léčiva za 5,5 miliardy.
„Nemůžu proto vyloučit další personální změny,“ řekl LN Vojtěch. Ministr bude chtít po všech ředitelích vědět, proč se při zadávání veřejných zakázek snaží využívat různé výjimky ze zákona. Změny ve vedení se podle něj mohou týkat i dalších nemocnic. „Pokud nebudou schopné doložit, proč nenakupují v souladu se zákonem,“ upřesnil Vojtěch.
Důvod konce ředitelky Nemocnice Na Bulovce? Podezření z vlivu lobbistů, naznačil ministr |
Ministerstvo také čeká na to, jak dopadne nedávná kontrola NKÚ v největším českém zdravotnickém zařízení, Fakultní nemocnici v Motole. Židle se tak kýve pod řadou významných sociálnědemokratických politiků. Obavy o ztrátu pozice by přitom mohly podpořit jejich ochotu spolupracovat s hnutím ANO ve druhém kole jednání o vládě, proti čemuž se například Němeček stavěl.
Nemocnici v Motole vede další bývalý ministr Miloslav Ludvík, Plzni pak šéfuje Václav Šimánek (oba z ČSSD). I Šimánek dostal nabídku řídit po Němečkovi zdravotnictví v minulém kabinetu Bohuslava Sobotky, ale odmítl ji. Homolku pak vede krizový manažer Ivan Oliva, kterého do funkce tehdy dosadil právě Němeček.
Hnutí ANO už má jednoho partnera do vlády téměř jistého – KSČM. Zda tím druhým bude ČSSD, která jako jediná z tradičních stran nevyloučila spolupráci se šéfem ANO Andrejem Babišem, stíhaným kvůli kauze dotací pro farmu Čapí hnízdo, možná nastíní už tento víkend. V neděli se totiž v Hradci Králové koná sjezd ČSSD.