Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Kdo hodil zápalné lahve na dům Stropnického? Policie uvízla na mrtvém bodu

Česko

  6:05
PRAHA - Vyšetřování žhářského útoku na dům Martina Stropnického (ANO) zřejmě uvízlo na mrtvém bodu. Po 428 dní od chvíle, kdy někdo hodil zápalné lahve na dům ministrovy rodiny, není dostatek důkazů, aby byl někdo další kromě osvobozeného Igora Ševcova obviněn.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) foto: Reuters

„Vyjma Vámi zmiňované osoby (Igor Ševcov) nebyl z útoku na dům ministra obrany nikdo obviněn. V současné době nedisponujeme žádnými poznatky, které by umožňovaly zahájit trestní stíhání jakékoliv jiné osoby,“ tvrdí mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Po 428 dnech od žhářského útoku tak není případ vyšetřen a jediného podezřelého, Igora Ševcova, soud osvobodil, aby ho následně „dostal“ na asistenci při sprejování na zeď ruzyňské vazební věznice.

Žháři od Stropnických: policie spojuje vlka samotáře s anarchisty. Má chabá vodítka

Student tak nesmí po dobu tří let navštěvovat společenské akce a anarchistické demonstrace. „Soud hodnotil ty důkazy a ty důkazy byly slabé,“ přiznává státní zástupce Ladislav Malovec, který tehdy Ševcovův případ dozoroval.

Kromě pachové stopy neměli policisté na mladíka téměř nic. Podle ministra obrany není současný stav případu lichotivý. „Nechci povrchně hodnotit práci policie, ale je pravda, že výsledky vyšetřování jsou hodně skromné. A to není dobrá zpráva, protože ta událost je vážná,“ řekl Stropnický serveru Lidovky.cz.

K útoku podle vyšetřovatelů došlo 7. 6. 2015 v čase mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní. Přes nejnižší část plotu tehdy někdo hodil čtyři zápalné láhve. Jedna se rozbila o střechu vedle balkonu v prvním patře. Další dvě se roztříštily o chodník před domem. Jedna pak dopadla do měkké hlíny na záhon a zůstala neporušená.

Přehazování případu

Když rodina ráno našla na svém pozemku střepy, které smrděly divnou chemikálií, zavolala vojenskou policii. Pak ale začalo přehazování případu z útvaru na útvar.

Dům ministra obrany Martina Stropnického v pražském Suchdole.
Dům ministra obrany Martina Stropnického v Suchdole. Kolem jeho domu hlídkuje...

Dům ministra obrany Martina Stropnického

Vojenská policie sice zajistila první důkazy a ohledala okolí, usoudila ale, že „k prověření nebude příslušná.“ Na místo tak dorazili specialisté z Útvaru na odhalování organizovaného zločinu, kteří si ale případ odmítli převzít s tím, že jsou také nepříslušní.

Vyšetřování tak spadlo na krajské ředitelství pražské policie, které v zajišťování důkazů pokračovalo v součinnosti s pyrotechnikem. Případ vyšetřuje dodnes.

Jeden z podezřelých

Při vyšetřování policie kromě Ševcova narazila ještě na jednoho člověka, který tehdy pracoval jako vařič piva v pivovaru Bernard. Láhve stejné značky piva byly přitom použity k útoku. Muž mimo jiné v minulosti posílal výhružné dopisy prezidentu Miloši Zemanovi a náčelníkovi generálního štábu Jiřímu Šedivému. Podezřelý také při výslechu uvedl, že má s výrobou Molotovova kotejlu (zápalné lahve) zkušenosti. „Vyrobil si ho, aby vyzkoušel, zda při hoření může vybuchnout,“ psali vyšetřovatelé ve spisu.

Jeho divného chování si tehdy všímala i rodina, která upozornila psychiatra. „Z důvodů jeho agresivních sklonů a projevů se zbraněmi vůči společnosti,“ stojí dokumentech. Muž byl následně hospitalizován v Psychiatrické nemocnici Bohnice.

Problém byl i s důkazy, které úplně neseděly. Pachová stopa na jedné z hozených lahví, na jejímž základě pak obžalovali Ševcova, se s mužem neshodovala. „Stále však vůči němu je prověřované podezření, zda se nejedná o tzv. vlka samotáře, který by byl schopen provést útok ohrožující život nebo zdraví osob,“ varovali však vyšetřovatelé ve spisu.

Ruského studenta Igora Ševcova soud zprostil obžaloby z útoku zápalnými lahvemi na dům ministra obrany Martina Stropnického (ANO). Pro jeho odsouzení chyběly důkazy.

Studenta Igora Ševcova po útoku ještě ve stejném měsíci zadržela policie na demonstraci na podporu migrace v Brně. Chtěla ho identifikovat kvůli zakrytému obličeji, později ale vyšlo najevo, že je po něm vyhlášeno pátrání. Kvůli sprejování na vazební věznici hrozilo mladému Rusovi i vyhoštění, odvolací soud ale trest snížil na zákaz účasti na demonstracích. Ševcov teď za devadesátidenní pobyt ve vazbě žádá odškodné 1,5 milionu.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...