Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Kdo je Miroslav Poche, který způsobil pat ve vládě a Zeman ho nechce?

Česko

  10:42aktualizováno  11:59
„Prezident republiky hodlá pana Miroslava Pocheho požádat, aby zvážil svoji kandidaturu na funkci ministra zahraničních věcí, a usnadnil tak sestavování vlády a její toleranci,“ uzavřel hradní mluvčí Jiří Ovčáček víkendovou tahanici o angažmá Miroslava Pocheho (ČSSD) ve vznikající druhé vládě Andreje Babiše (ANO).

ČERVEN - Prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat do vlády europoslance Miroslava Pocheho z pražské ČSSD na post ministra zahraničí. Poche byl prý kvůli odlišným názorům na migraci nepřijatelným kandidátem pro Zemana i KSČM, která měla vládu podpořit. foto: ČTK

Spor o europoslance vygradoval natolik, že ohrožuje nový vládní projekt jako takový. Premiér původně plánoval v neděli přivézt Miloši Zemanovi do Lán kompletní soupisku členů nové vlády. V rozhovoru pro sobotní Právo prohlásil, že seznam bude bez Pocheho, neboť má odlišný názor na migraci a je nepřijatelný pro Zemana i pro KSČM, která má vládu tolerovat.

V neděli bylo vše jinak. Babiš prezidentovi představil seznam stranických nominací na jednotlivé resorty – včetně Pocheho. Dohodl se na tom v sobotu večer na schůzce s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. Jelikož nejde o oficiální návrh na jmenování vlády a jejích členů, Zeman bude mít čas na rozhovory s jednotlivými nominanty. Přijímat by je podle Ovčáčka měl začít v pátek. „Bude mezi nimi i pan Miroslav Poche,“ doplnil mluvčí.

Čtyřicetiletý politik je už několik týdnů pod tlakem Hradu, KSČM a nyní i Babiše, aby nominaci odmítl. Včera uvedl, že na ministerském křesle netrvá, ale předpokládá, že ČSSD ano. „Dosud jsem neslyšel žádná fakta, která by mi znemožňovala být ministrem zahraničních věcí,“ řekl Poche.

Kdo to vlastně je?

Před dvěma lety se Miroslav Poche v rozhovoru pro LN zamýšlel nad svou budoucností. „Já v tuto chvíli neřeším, co bude za dva tři roky. Když přijde nějaká nabídka, vezmu ji, nebojím se o sebe. Neuvažuji tak, že bych musel být ministrem, poslancem. Spíše mě zajímá diplomacie,“ pronesl tehdy. Téměř přesně po dvou letech dochází na jeho slova: je nominantem ČSSD na post ministra zahraničí.

Na Pocheho příběhu fascinuje, že před osmi lety šlo o odepsaného komunálního politika a jeho jméno bylo synonymem přinejmenším kontroverzního muže. V říjnu roku 2010 se jako jeden z lídrů ČSSD pro komunální volby v Praze nevědomky přiznal k trikům se stranickým účetnictvím. Jen za práci v Pražské energetice (PRE) inkasoval zhruba 1,1 milionu korun, straně pak poslal přes prostředníky 200 tisíc korun. „V každém případě toho lituji. 

Poučil jsem se, omluvil se za to, co jsem udělal. Takovou chybu člověk v politice nemůže opakovat, protože důvěra se pak hledá zpětně velmi náročně,“ kál se s několikaletým odstupem. 

Ze skandálu s černým sponzoringem se však vystudovaný ekonom a politolog velmi rychle oklepal. Ještě v roce 2010 byl zvolen do pražského zastupitelstva a později se stal i šéfem klubu ČSSD. V roce 2014 vyhrál křeslo poslance Evropského parlamentu. Někteří politici mu jeho škraloup neumějí stále prominout. „Pro mě je stále představitelem pražské korupční politiky. Je spojený s érou, kdy metropoli ovládali kmotři. Člověk, který je s takovými lidmi spojovaný, se má stát za sociální demokracii ministrem zahraničí,“ míní Pocheho odvěký soupeř senátor Jiří Dienstbier. Uznává, že Pocheho předností jsou manévry za kulisami. 

„Je nepochybné, že je šikovným zákulisním hráčem, umí nakupovat vliv v pražské organizaci. Pražská ČSSD ještě před nedávnem byla zásadně proti vstupu strany do vlády Andreje Babiše, až nabídka ministerstva zahraničí pro Pocheho situaci změnila a řada pražských straníků otočila,“ dodává Dienstbier.

Na stole a pod stolem

Přes komunální a evropskou politiku a zajištění podpory vlivné pražské buňky ČSSD pro někdejšího předsedu strany Bohuslava Sobotku se Poche v roce 2016 vypracoval v jeden ze stavebních pilířů ČSSD. Stal se jejím volebním manažerem. Navzdory drtivé prohře v krajských i senátních volbách Poche neoslabil a na sjezdu v roce 2017 zaujal pozici klíčového hráče sobotkovského křídla, jenž pomohl udržet jeho reprezentanty v čele sociální demokracie.
Tehdy europoslanec ze Žižkova podporoval stranického šéfa Sobotku, kterého z Hradu oslaboval prezident Miloš Zeman. 

„Žádný předseda ČSSD po odchodu Zemana to neměl vůči němu jednoduché, což je nyní posíleno ještě tím, že je prezidentem republiky. Nemyslím si, že premiér Sobotka je nějaký sluníčkář. Je věcný, státnický a chápe, že máme závazky v rámci Evropské unie, včetně těch humanitárních,“ byl ještě před pár lety přesvědčený. Poche je zkušený a mazaný politický řemeslník. Po loňských prohraných volbách pochopil, že Sobotkova parta to má ve straně sečtené. Na začátku letošního roku se postavil za předsedu Jana Hamáčka, kterému pomohl sehnat podporu na sjezdu. Ve chvíli, kdy mu bylo přislíbeno křeslo ministra zahraničí, napnul síly na vyjednávání podpory vstupu ČSSD do vlády Andreje Babiše. Jelikož v prezidentských volbách podporoval protikandidáta Jiřího Drahoše, vcelku logicky se proti jeho nominaci nyní Zeman staví. Poche pochopil, že musí na Hrad zahrát míček. Straníkům rozeslal dopis, v němž kritizuje nelegální migraci – Zemanovo oblíbené téma. Zdůraznil potřebu ochrany vnějších hranic EU a pomoc zemím, ze kterých do Evropy migranti proudí. 

Ovčáčkova kanonáda

Pocheho kandidaturu již v květnu veřejně odmítl prezident Miloš Zeman a později sdělil, že mu vadí, že Poche podporoval kvóty pro migranty. Poté spustil jeho mluvčí na svém Twitteru kanonádu proti Pochemu. Ještě minulý týden napsal: „Je odpůrce národního státu, podpořil migrační kvóty a útočí na Stát Izrael a prezidenta USA. Absolutně nepřijatelný!“ Ovčáček dále Pocheho označil za „pražského šíbra a loutkovodiče“, který si „hraje na faktického šéfa ČSSD“. Připomněl také jeho skandál z roku 2010, kdy vyšlo najevo, že Poche skrytě financoval sociální demokracii, na základě čehož musel rezignovat ze všech funkcí ve straně. Roli může hrát i fakt, že Poche před prezidentskou volbou podpořil Zemanova soka Jiřího Drahoše.

15.června 2018 v 17:39, příspěvek archivován: 18.června 2018 v 10:50

Zopakujme si zásadní důvody. M. Poche je odpůrce národního státu, podpořil migrační kvóty a útočí na Stát Izrael a prezidenta USA. Absolutně nepřijatelný!

V sobotu Ovčáček jednoznačně napsal, že prezident Pocheho nikdy nejmenuje ministrem zahraničních věcí. Úroveň nevraživosti Hradu dokresluje fakt, že Ovčáček o politikovi píše ve středním rodě („prezident nechce Poche“).

16.června 2018 v 13:29, příspěvek archivován: 18.června 2018 v 10:51

Pan prezident nechce Poche kvůli jeho protiizraelským a protiamerickým postojům. A tenhle pirátský “expert” blábolí v televizi při obraně Poche nesmysly o východní orientaci. Pročpak taková snaha? https://t.co/1V1UIdyjiq

Přesto se Zeman rozhodl, že s Pochem bude diskutovat. „Doufám, že schůzka bude o mých názorech na zahraniční politiku, směřování české zahraniční politiky, v jakém je stavu diplomatický sbor a zahraniční služba, jaké budou priority,“ řekl k chystanému setkání Miroslav Poche.

„Je na seznamu vlastizrádců“

Komunistický výpad proti Pochemu se odehrál v Otázkách Václava Moravce na ČT, kde předseda KSČM označil Pocheho za nedůvěryhodného člověka a kategoricky prohlásil, že vláda, jejímž členem by byl, důvěru od jeho strany nedostane. „Už v dubnu jsme se vyjádřili proti nominaci pana Pocheho. Řekli jsme to panu Hamáčkovi už předtím, než bylo spuštěno referendum. Máme k tomu dobré důvody,“ řekl Vojtěch Filip.

Komunistům hlavně vadí údajný postoj Miroslava Pocheho ke kvótám, které měly mezi členskými státy EU přerozdělit migranty. Filip řekl, že se dvanácti europoslancům, kteří údajně hlasovali pro usnesení o kvótách, říká „seznam vlastizrádců“ a odkázal na jakási „internetová média“.

Poche však kontroval slovy, že předseda komunistů „bohapustě lže“, protože v předmětném hlasování byl proti. „Pro rezoluci hlasovali jen dva čeští europoslanci (byli to Luděk Niedermayer a Stanislav Polčák – pozn. red.),“ řekl s tím, že tyto argumenty používají takzvané dezinformační weby či šéf SPD Tomio Okamura.

Podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka je takovýto postoj komunistů nová věc. „Na pana Pocheho zaznívaly výhrady, ale pan Filip mi nikdy neřekl, že KSČM nepodpoří vládu, pokud v ní bude Poche, to jsem nikdy neslyšel,“ řekl Hamáček. Na nominaci Pocheho na post ministra zahraničí nadále trvá a zastává se jej. „Má tuto problematiku vystudovanou, působil na ministerstvu zahraničních věcí, umí několik světových jazyků a je organizačně velmi schopný,“ řekl v sobotní MF Dnes a popřel, že by byl Poche jen zákulisním „šíbrem“ z pražského magistrátu.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...