Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podezřelé z vraždy pumpařky vyslýchala policie už po činu. Střelec držel zbraň nelegálně

Záznam vraždy na čerpací stanici v Nelahozevsi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záznam vraždy na čerpací stanici v Nelahozevsi. | foto: Policie ČRReprofoto

PRAHA Mezi možnými pachateli prosincové vraždy čerpadlářky ve středočeské Nelahozevsi figurovali takřka od počátku vyšetřování. Šestadvacetiletý I. H. a dvaatřicetiletý D. Š. byli mezi desítkami osob, které policie v uplynulých šesti týdnech vyslýchala. S myšlenkou, že se chladnokrevného činu skutečně dopustili, si vyšetřovatelé pohrávali od minulého týdne. Jistější si byli v pondělí kolem čtvrté hodiny odpolední, jak prozradili na středeční tiskové konferenci.

Zadržení obou mužů proběhlo v pondělí večer. Kriminalisté nejprve po šesté hodině zatkli mladšího z dvojice v jeho bydlišti v Kralupech nad Vltavou. O čtyři hodiny později si pak zásahová jednotka došla pro druhého podezřelého do zhruba deset kilometrů vzdáleného rekreačního areálu na okraji obce Vojkovice, kde muž několik týdnů žil se svou těhotnou partnerkou.

V jeho dopadení měl podle informací médií hrát značnou roli právě první zadržený. Ten komplice údajně udal, neboť byl nespokojen s tím, že z loupeže dostal menší podíl. Konkrétně dva tisíce z přibližně desetitisícového finančního obnosu, jejž oba odcizili. Zároveň měl být tím, kdo si v podnapilém stavu vybral slabší chvilku a v hospodě se prořekl, že se na činu podílel.

Policie jakékoliv spekulace odmítla komentovat. Nepotvrdila je, ani nevyvrátila. Vedoucí středočeského odboru obecné kriminality Aleš Pavlík uvedl pouze, že druhý možný pachatel byl po prvním zásahu určen na základě „dalších šetření”.

Ilustrační foto policie
V okolí objektu se pohybovalo několik policistů, jinak byl na místě absolutní...

Policisty prý ke zmiňované dvojici dovedlo obsáhlé vyšetřování. Jeho součástí měly být stopy z místa činu, prohledávání databáze osob s kriminální minulostí, informace od kolegů z celé republiky i více než tři stovky poznatků od veřejnosti. Ta reagovala zejména na oblečení pachatelů a zvláštně rozevlátou chůzi jedné z osob. Zachytily ji bezpečnostní kamery, jejichž záznamy policisté zveřejnili.

Přibližně padesátka vyšetřovatelů kvůli tomu na začátku pátrání dokonce pracovala též s verzí, že jedním z pachatelů je žena. Později ji ovšem vyloučili. Zdali byl pohyb předstíraný, nebo jej způsobilo zranění či omamné látky, prozatím prý nevědí.

Ne všechny podněty, které policie od veřejnosti obdržela, však byly podle Pavlíka relevantní. „U některých jsme hned věděli, že se jimi nebudeme zabývat. Třeba tím, že zmiňovaná osoba je provozovatel zvláštního arabského tance,” nastínil šéf středočeské kriminálky. Uveřejnění kamerových záznamů, které nebývá v podobných případech pravidlem, se nicméně ukázalo jako klíčové.

Podezřelí zatím nevypovídali

„S vědomím, že můžeme ztratit některé z důkazů, jsme spoléhali na to, že nás přivedou k cíli,” řekl Aleš Pavlík na adresu záznamů, přičemž vyzdvihl jejich kvalitu. Podle něj se totiž občas stává, že kamery na čerpacích stanicích vůbec nejsou nebo nahrávají v mizerné kvalitě.

Zdali pachatelé přišli na místo činu pěšky, či přijeli autem, odmítla policie komentovat. Stejně tak není zřejmé, jestli se našla zbraň nebo zdali zadržení muži mohou za přepadení dalších benzinek, k nimž došlo v uplynulých měsících na Mělnicku. Strážci zákona potvrdili jen, že se oba v minulosti dopustili trestných činů.

Po pondělním zatčení podezřelí odmítli vypovídat. Za jejich účasti proběhly prohlídky jejich domovů. V úterý je pak policie obvinila. Dvaatřicetiletému D. Š. hrozí za vraždu až dvacetiletý pobyt za mřížemi, případně i výjimečný trest. Právě on měl být tím, kdo zastřelil obsluhu čerpací stanice. Zbraň držel nelegálně. Šestadvacetiletý I. H. může za loupež strávit ve vězení dva až deset let. Mělnický soud bude ve čtvrtek rozhodovat o jejich vazbě.

Osmapadesátileté pumpařce Janě se stala osudná noční směna z neděle na pondělí 3. prosince. Bylo něco málo po půl třetí, Jana domyla tankovací stojany a vrátila se za pult benzinky. Nestihla ale zamknout vchodové dveře. Krátce nato dovnitř vtrhli dva maskovaní lupiči. Jeden z nich za chůze vytasil zbraň a bez rozpaků po čerpadlářce vystřelil. Jana se sice ukryla v místnosti za pultem, kulka ji však přesto zasáhla. Zraněním na místě podlehla. Vedle pokladny s hotovostí odnesli pachatelé z místa cigarety v hodnotě tří tisíc korun.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Hraniční kontrola (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Hraniční kontrola (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Hraniční kontrola (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....