Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdo má dost peněz, může zkusit whisky

Česko

PRAHA Výrobce známé whisky Johnnie Walker, společnost Diageo, byl v létě loňského roku nucen vyřešit problém nedostatku peněz v penzijním fondu jeho zaměstnanců. Aby tento deficit v objemu 825 milionů liber vyřešil, rozhodl se zajistit tomuto fondu kapitál v podobě 2,5 milionu barelů zrající whisky v hodnotě 430 milionů liber.

Dohoda byla stanovena na patnáct let. Během této doby by měla společnost Diageo odkupovat whisky zpátky. Z těchto odprodejů tak fond získává peníze.

Nejedná se o jediný příklad, kdy skotská whisky posloužila jako kapitál. Například výrobce skotské whisky Arran, aby měl v roce 1995 na výstavbu své palírny, vydal dluhopisy, za které ručil v budoucnu jím vyrobenou whiskou. Povedlo se mu tak od investorů získat základní kapitál v objemu 1,2 milionu liber.

Whisky je také zajímavý investiční nástroj. Trpí však podobnými neduhy jako ostatní neobvyklé investice. Za prvé by se mělo jednat o limitovanou edici, a měla by tedy pocházet z palírny, která bude zajímavá pro sběratele.

Za druhé, stejně jako v případě vína, je investičně nákladná. „Potřebujete dostatek financí. Investice do dvou zajímavých lahví whisky v nákupní hodnotě dvou až pěti tisíc korun vám sice procentuálně může vynést zajímavý nárůst v horizontu pěti až deseti let, ale ve výsledných částkách tolik zajímavá nebude,“ říká předseda Single Malt Whisky Clubu ČR Václav Rout a dodává: „Investičně zajímavé lahve se pohybují v jiných sumách. Řekněme desítkách tisíc korun. Jako příklad může sloužit 62letá whisky Dalmore. Té bylo vyrobeno pouze 12 lahví, z čehož pouze tři byly dány do prodeje. Jak dodává Rout, jedna z těchto lahví byla v roce 2001 prodána za 58 tisíc liber.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!