19. června 2018 16:42, aktualizováno  17:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kdo místo Pocheho? Zimola zmínil Zaorálka, ten to odmítá. ‚Neaspiruji na žádnou funkci‘

Miroslav Poche. Poslanec Evropského parlamentu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Poche. Poslanec Evropského parlamentu. | foto: ČTK

PRAHA Sociální demokracie by se měla začít bavit o tom, zda by místo svého europoslance Miroslava Pocheho nemohla navrhnout na ministra zahraničí nějakého jiného kandidáta. České televizi to řekl statutární místopředseda ČSSD Jiří Zimola. Jako možného náhradníka za Pocheho, ke kterému mají kategorické výhrady prezident Miloš Zeman i komunisté, zmínil předchozího šéfa diplomacie, bývalého místopředsedu ČSSD Lubomíra Zaorálka, ten to ale odmítá.

Premiér Andrej Babiš (ANO) o víkendu kvůli výhradám Zemana a komunistů, kteří by měli jeho kabinetu pomoci v hlasování o důvěře, oznámil, že Pocheho prezidentovi na jmenování nenavrhne. Sociální demokraté na jeho jménu trvají. Poche plánuje, že v závěru týdne půjde představit Zemanovi své plány ve funkci ministra, ačkoliv Zeman ho chce vyzvat, aby o post neusiloval.

Zimola ČT řekl, že sociální demokracie má řadu kvalitních a erudovaných odborníků na všechna ministerstva. „To platí i v případě ministerstva zahraničí. Platí, že bychom se měli bavit o tom, jestli není možné navrhnout jiné jméno, například si troufám říct jméno Lubomíra Zaorálka,“ uvedl. V úterý však svá slova mírnil, když na svém Twitteru napsal, že jméno Zaorálka uvedl jako příklad. 

„Jméno Lubomíra Zaorálka jsem uvedl jako příklad. Je to jen potvrzení toho, co tu už od začátku říkám. ČSSD ze svých řad může na každý post nabídnout několik možných adeptů. Počkejme si na páteční jednání možných ministerských kandidátů a pana prezidenta,“ napsal na svém twitterovém účtu Zimola.  Zaorálek Aktuálně.cz napsal, že nabídku stát se opět ministrem zahraničí nedostal. „Neaspiruji na žádnou funkci,“ dodal s tím, že by o nabídce ani neuvažoval.

19.června 2018 v 16:01, příspěvek archivován: 19.června 2018 v 17:06

Jméno Lubomíra Zaorálka jsem uvedl jako příklad. Je to jen potvrzení toho, co tu už od začátku říkám. ČSSD ze svých řad může na každý vládní post nabídnout několik možných adeptů. Počkejme si na páteční jednání možných ministerských kandidátů a pana prezidenta.

ČSSD má trvat na nominaci Pocheho, shodují se krajské organice

Sociální demokracie by na nominaci Pocheho měla trvat. Shodla se na tom většina předsedů krajských organizací. Podle předsedy středočeské ČSSD Robina Povšíka je Poche odborně zdatný člověk s obrovskou zkušeností v zahraniční politice. „Čas ukazuje, že to, co se mu podsouvá, není pravda. Jestli si sociální demokracie chce zachovat nějakou důstojnost, tak z této z mého pohledu velmi dobré nominace kandidáta na ministra ustupovat nemůže,“ míní. Pokud by to znamenalo konec připravovaného vládního projektu, nebude to podle Povšíka vina ČSSD, která chce jen to, aby se dodržovaly dohody.

Šéf pražské ČSSD Petr Pavlík v pondělí uvedl, že spor by měl řešit především Babiš. Dohoda ANO a ČSSD podle něj zahrnovala program i personálie a šéf ANO by ji měl v takové podobě prosadit. Pokud to neudělá, není pro ČSSD důvod do takovéto vlády jít, konstatoval Pavlík.

‚Jde o složitou odpověď‘

„Tady už nejde jen o Pocheho, tady už jde o princip,“ řekl šéf tachovské okresní organizace ČSSD Václav Votava. Pokud mezi ČSSD a ANO byla dohoda o tom, že si nebudou vzájemně kádrovat kandidáty, neměl by Babiš ČSSD do výběru budoucích ministrů nijak mluvit, uvedl.

Podle krajského předsedy ČSSD v Libereckém kraji Jana Mečla by ústupek straně nic dobrého nepřinesl. „Kroky už byly z naší strany učiněny a na krok dopředu udělat dva kroky zpět, nikam nevede,“ dodal.

Jihomoravská předsedkyně ČSSD Naděžda Křemečková se odvolává na to, že předsednictvo strany svázalo hlasování v referendu s konkrétními pozicemi ve vládě i s konkrétními lidmi, kteří jsou na ně nominováni. „Tuto nominaci může podle konstrukce dohody vládní spolupráce zrušit či změnit pouze ČSSD jako suverénní strana, nikoli premiér, prezident ani KSČM,“ uvedla. Vedení sociálních demokratů podle ní nesmí tlakům podlehnout, pokud si chce zachovat důstojnost a mandát členské základny vzešlý z referenda. Stejného názoru je i brněnský předseda strany Oliver Pospíšil.

Europoslanec Miroslav Poche (ČSSD) před diskuzním pořadem Václava Moravce.
Miroslav Poche (uprostřed) byl v Praze hostem diskuzního pořadu České televize...

I Petr Krčál, šéf ČSSD na Vysočině a kandidát na ministra práce a sociálních věcí upozorňuje, že stranické referendum bylo spojeno s konkrétními jmény a Praha byla jedním z regionů, která vládní spolupráci podpořila nejvíc. „Praha do referenda získala třetí největší počet hlasujících, vykládám si to tak, že tím potvrdila Pocheho mandát,“ dodal. Na jmenování Pocheho by trval i předseda ČSSD ve Zlínském kraji Lubomír Vaculín.

Předseda jihočeské ČSSD a první místopředseda strany Jiří Zimola připustil, že by ČSSD mohla nabídnout jiného kandidáta. Na twitteru napsal, že ČSSD není strana, která si nechá diktovat, co má dělat. Vzápětí ale dodal: „Současně platí, že budoucnost vládní spolupráce nemůže stát a padat na jednom jméně. Znovu říkám, že ČSSD má dost kvalitních lidí, kteří by byli vhodnými adepty na jakýkoli vládní post.“ Pro Českou televizi (ČT) v této souvislosti zmínil dřívějšího ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka.

Podle předsedy olomoucké krajské organizace ČSSD Jiřího Zemánka jde o složitou odpověď. „Nemám totiž informace, jaká hra se tady hraje. Pokud je to opravdu pouze v osobě pana Pocheho, myslím, že by to strana mohla vyřešit. V případě, že se tady v uvozovkách jedná o nějaké hrátky a pan Poche je pouze záminkou k tomu, aby ke vzniku vlády nedošlo, tak samozřejmě ustupovat nebudeme,“ řekl Zemánek. Místopředsedkyně výkonného výboru ČSSD Karlovarského kraje Markéta Wernerová uvedla, že nominace členů vlády byly vždy plně v kompetenci předsedy strany.

ČTK
P. Bárta 150 19:27 19.6.2018
P. Götze Ale je. 20:56 19.6.2018
P. Haraším 046 ne, ne, nee 21:16 19.6.2018

Najdete na Lidovky.cz