Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdo nahradí Zdeňka Tůmu?

Česko

Bleskový konec Zdeňka Tůmy - Guvernér ČNB odchází několik měsíců před řádným termínem

Po necelých deseti letech se křeslo guvernéra ČNB po ohlášené rezignaci Zdeňka Tůmy uvolní. Již v létě by do něj mohl usednout jeden ze současných viceguvernérů, a to buď Miroslav Singer, nebo Mojmír Hampl.

PRAHA Výměna stráží v České národní bance se s největší pravděpodobností uskuteční s půlročním předstihem. Současný guvernér Zdeněk Tůma měl totiž původně skončit až v polovině února 2011. Jeho předčasný odchod má podle jeho slov zajistit plynulé fungování centrální banky v okamžiku, kdy bude probíhat obměna dalších tří členů bankovní rady.

Kromě jednoho z horkých kandidátů na křeslo guvernéra - Miroslava Singera, končí v únoru 2011 mandát rovněž i Robertu Holmanovi a Pavlu Řežábkovi. „Pro ČNB bude lépe, když období nejistoty spojené s obměnou bankovní rady bude co nejkratší,“ řekl včera sám Tůma.

S tím souhlasí i ekonomové, kteří již nyní začínají spekulovat o nástupci Tůmy. „Nejpravděpodobnějším scénářem bude, že prezident do července jmenuje nového člena bankovní rady. A novým guvernérem se stane někdo z dua Hampl a Singer,“ uvedl David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.

Někteří analytici se ale přiklánějí k variantě, že šéfem centrální banky se stane úplně někdo jiný. „Větší šanci dávám někomu mimo současnou bankovní radu,“ odhaduje vývoj událostí Helena Horská, analytička Raiffeisenbank.

Česká národní banka podle Horské může bez problémů přechodně fungovat i bez guvernéra. To potvrzuje i Navrátil. „V případě, že do července nebude jmenován nový guvernér, bude zastupováním pověřen jeden ze současných viceguvernérů,“ vysvětlil Navrátil.

V tomto případě by do hry opět vstoupila dvojice Singer a Hampl. Ten, který by byl pověřen vedením, by měl zároveň rozhodný hlas, kterým by radu dostal z patové situace při rovném hlasování jejích členů.

Postava guvernéra centrální banky je přitom pro českou ekonomiku klíčová. Česká národní banka totiž bude mít rozhodující slovo při určování rychlosti přijetí jednotné evropské měny.

„Vzhledem k celkem neutrálnímu postoji Zdeňka Tůmy z hlediska přijetí eura a vzhledem k tomu, že guvernéra jmenuje prezident, lze s jeho odchodem očekávat spíše posun bankovní rady směrem k většímu euroskepticismu,“ upozornil Michal Brožka, analytik Raiffeisenbank. Navíc prezident Václav Klaus, který ve funkci zůstává až do roku 2013, stihne jmenovat ještě dalších pět z celkem sedmi členů bankovní rady a tím ovlivnit její postoj k euru.

***

První adept Miroslav Singer (42) Vystudoval obor matematické metody v ekonomii na pražské VŠE. Od roku 1995 pracoval jako hlavní ekonom Expandia Finance. Ve firmě se postupně vypracoval až na pozici ředitele. V roce 2001 nastoupil jako ředitel do skupiny služeb podnikům společnosti PricewaterhouseCoopers ČR, v únoru 2005 se stal členem bankovní rady České národní banky. V tomtéž roce se stal zároveň i jejím viceguvernérem.

Druhý adept Mojmír Hampl (35) Vystudoval Národohospodářskou fakultu na Vysoké škole ekonomické v Praze. Od roku 1998 působil jako analytik České národní banky. V roce 1999 mu Česká společnost ekonomická udělila titul Mladý ekonom roku. V letech 2002 - 2004 působil jako externí poradce ministra financí, kde spolupracoval na přípravě reformy veřejných financí. Členem bankovní rady je od prosince 2006. Od března 2008 je jedním z viceguvernérů.

Zdeněk Tůma * 19. října 1960, České Budějovice vystudoval obchodní fakultu VŠ ekonomické (1986) v Praze 1986 vědecký aspirant Prognostického ústavu ČSAV 1993-1995 poradce ministra průmyslu a obchodu 1995-1998 hlavní ekonom Patria Finance 1998-1999 výkonný ředitel Evropské banky pro obnovu a rozvoj 1999-2000 viceguvernér ČNB prosinec 2000 guvernér ČNB Loni v září byl časopisem Global Finance vyhlášen jedním ze sedmi nejlepších centrálních bankéřů světa za rok 2008, podle měsíčníku dobře reagoval na hrozící zpomalení ekonomiky a již v srpnu 2008 začal snižovat úrokové sazby Loni v listopadu odmítl případnou nominaci na post eurokomisaře, s tím, že se chce i nadále plně soustředit na svou práci v bance

Stávající složení bankovní rady ČNB

Zdeněk Tůma guvernér, původně do února 2011, teď oznámil, že odejde v červnu 2010

Miroslav Singer viceguvernér, do února 2011 Pavel Řežábek člen bankovní rady, do února 2011 Robert Holman člen bankovní rady, do února 2011

Mojmír Hampl viceguvernér, do listopadu 2012 Vladimír Tomšík člen bankovní rady, do listopadu 2012 Eva Zamrazilová členka bankovní rady, do února 2014

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...