Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdo nám rozbil rodinné vztahy?

Česko

Britský spisovatel Mark Haddon se proslavil románem Podivný případ se psem. Nyní vyšla česky jeho další próza Problémové partie.

Scenárista a autor knih pro děti Mark Haddon (1962) vstoupil hned svou první knihou určenou i dospělým mezi úspěšné britské prozaiky. Za román Podivný případ se psem, který v českém překladu vyšel v témže roce jako originál (2003), získal autor ocenění Kniha roku v rámci Whitbreadovy ceny.

Vyprávění autistického chlapce o vyšetřování psí vraždy, které odhalí daleko více, než jeho vypravěč očekával, vyniká především podivuhodným zobrazením svérázného světa psychicky narušeného člověka. Zatímco tato kniha byla na přání vydavatele publikována v odlišných verzích pro dvě věkové skupiny, další próza je již určena výhradně dospělým.

Román Problémové partie vypráví o několika týdnech v životě obyčejné anglické středostavovské rodiny. Otec George, čerstvý důchodce, objeví na svém těle ekzém, v němž neomylně rozpozná rakovinu. Negativní lékařské vyšetření jej neuklidní a jeho přesvědčení o smrtelné nemoci vede až k psychickému zhroucení a sebepoškození.

Jeho žena Jean prožije nečekaný románek, který jí přinese dávno zapomenuté citové vzplanutí i hluboké pocity provinilosti. Rozvedená dcera Katie se chystá ke sňatku se spolehlivým, ale tak trochu nekomplikovaným Rayem, k němuž ji poutá partnerova spolehlivost, oddanost, praktičnost i kamarádský vztah k jejímu malému synkovi - nikoliv však skutečná zamilovanost. Její bratr Jamie se potýká nejen se svými milostnými vztahy, ale i s rezervovaností a rozpačitostí rodičů vůči jeho odlišné sexuální orientaci.

Katalyzátorem tragikomických dějů, které autor líčí s řemeslnou bravurou, anglickou uměřeností i suchým humorem, se stává právě chystaná svatba. Pouhé pomyšlení na ni naplňuje některé členy rodiny obavami, jiné vztekem či skrývaným nesouhlasem. Právě svatební obřad a oslava se pak v závěru knihy stávají bodem, v němž rodinný příběh dospěje k rozuzlení.

Byť byl román Podivný případ se psem určen i dětem, mění se jeho zdánlivě nevinná zápletka - hrdinovo vyšetřování násilného zabití sousedčina pudla - v mnohem smutnější a závažnější odhalení rozbitých rodinných vztahů, které striktně racionální, ale citově hendikepované vypravěčovo nitro nedokáže pochopit. Autistickou myslí filtrované vnímání světa poměřuje všední realitu přísnou logikou a v tomto srovnávání se i nevinná iracionalita ukazuje ve vší své nesmyslnosti. Humor se v této knize objevuje pouze coby důsledek střetu hrdinova svérázného světa s nepochopitelným, a proto nepřátelským okolím.

Normální homosexuál Román Problémové partie je líčen z pozice vševědoucího vypravěče, a byť se rovněž zabývá i navýsost vážnými věcmi, nahlíží je s ironií a černým humorem. Autora zdobí schopnost výstižné zkratky a důvěryhodného vykreslení postav různého věku i sexuálního zaměření. Postava homosexuála Jamieho a románové zobrazení jeho tužeb, starostí i radostí dělá právě svou normálností pro emancipaci příslušníků této minority možná daleko více než veřejná prohlášení a odborné studie.

V celém románu je patrná autorova scenáristická praxe. Krátké kapitoly se v závěru ještě zkracují a román nabývá bezmála thrillerového charakteru. Zhuštěný děj při vylíčení svatební slavnosti vyvažuje autor takřka filmovými střihy, v nichž se v rychlém sledu střídají repliky i komediální gagy. V próze o obyčejných lidech s obyčejnými starostmi se jedna katastrofa vrší na druhou a jedno nepochopení stíhá druhé. Nakonec se ale ukáže, že vzájemné lásce a porozumění brání jen nedokonalá mezilidská komunikace.

***

HODNOCENÍ LN ***** Mark Haddon: Problémové partie

Přeložila Michala Marková Argo, Praha 2007, 337 stran

Postava homosexuála Jamieho dělá svou normálností pro emancipaci příslušníků této minority více než veřejná prohlášení a odborné studie

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat