130 let

Kdo poradí Sarah Palinové

Česko

Popularita Sarah Palinové před novou prezidentskou kampaní výrazně poklesla. Zachrání ji nenápadná, ale vlivná žena v pozadí – poradkyně Rebecca Mansourová?

LOS ANGELES / PRAHA Sama sebe prý členka poradního týmu někdejší aljašské guvernérky Sarah Palinové označuje za „nudnou“ ženu. A nudně možná její erudované projevy plné akademických termínů v kontextu republikánských kuloárů vyznívají. Zároveň ale vůbec nejsou hloupé... Proto se americká média začala v době blížící se prezidentské kampaně zajímat o vlivnou ženu v pozadí – šestatřicetiletou Rebeccu Mansourovou.

Do svého týmu politických příprav, známého ve Spojených státech pod názvem SarahPAC, si Palinová Mansourovou vybrala poté, co narazila na její webové stránky s názvem Conservatives4Palin („Konzervativci pro Palinovou“). Mansourová jejich prostřednictvím obhajovala jednání Palinové během prezidentské kampaně a jeho kritiky odrážela ostrými slovními protiútoky. Někdejší kandidátku na viceprezidentku Spojených států uchvátilo provedení a vyjadřovací schopnosti natolik, že se Mansourovou rozhodla najmout do vlastních služeb. Navštívila ji v létě 2009, kdy pracovala v Kalifornii na své knize Going Rogue: An American Life („Proměna v rebelku: Americký život“), a ocitla se tak blízko jejího losangeleského působiště.

V tehdejším věku čtyřiatřiceti let prý Mansourová kvůli Palinové odešla téměř okamžitě od pobočky Harvardovy univerzity pro západní pobřeží, u níž se věnovala shánění grantové podpory. Od té doby připravuje aljašské republikánce veřejné projevy a pomáhá jí s šířením informací prostřednictvím sociálních sítí. Podle zpráv listu The Los Angeles Times tak díky její práci získala Palinová k dnešku asi 2,7 milionu fanoušků, zatímco na Twitteru ji sleduje na 428 tisíc uživatelů.

Přestože média v posledních dnech upozorňují, že podle průzkumů bude Sarah Palinová jen s obtížemi republikány nominována do voleb příštího prezidenta, ona naději neztrácí a pečlivě se věnuje přípravám. Do úzkého týmu, který jí s rozvahou možností ohledně případné kampaně pomáhá, se vedle jejího manžela Todda Palina, advokáta Thomase Van Fleina, finančního poradce Tima Crawforda a manažera kanceláře Michaela Glassnera neprobojoval nikdo jiný než právě Rebecca Mansourová.

Detroitská rodačka z „katolické rodiny republikánů, kteří občas hlasovali pro demokraty“, jak sama říká, a nejmladší ze sedmi dětí maturovala z angličtiny, historie a filozofie a vystudovala scenáristiku na Americkém filmovém institutu v Hollywoodu. Způsobem vyjadřování představuje americkou elitu, jíž se republikáni často vysmívají. Palinové to však prozatím nevadí.

Autor: