25. října 2013 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kdo s kým po volbách? Podívejte se, jaké koalice se podle slibů politiků nezrodí

Předseda SPOZ Zdeněk Štengl a předseda Úsvitu přímé demokracie Tomio Okamura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda SPOZ Zdeněk Štengl a předseda Úsvitu přímé demokracie Tomio Okamura |

PRAHA Jakmile se v sobotu odpoledne zavřou volební místnosti a bude jasné, které strany se dostaly do sněmovny, padne otázka pro příští dny nejdůležitější: kdo s kým sestaví koalici. Server Lidovky.cz zjišťoval, zda je už nyní podle lídrů některá koalice nemyslitelná. Koho odmítá ČSSD a s kým pro změnu nechce spolupracovat ANO?

Předseda Zemanovců Zdeněk Štengl uvedl, že pokud by jeho strana uspěla, do žádné koalice nevstoupí. Stejné plány má případně i Tomio Okamura, šéf hnutí Úsvit přímé demokracie. Oba lídři jsou ochotni pouze podpořit vládu, pokud se shodnou na prioritách.

Ostatní strany se vstupu do koalice nebrání. Avšak z jejich podmínek a různých výjimek lze vytušit, že pokud se neurodí jednobarevná vláda, vznikne výsledná koalice předvolebním slovům navzdory.  

PŘEDVOLEBNÍ OTÁZKA SERVERU LIDOVKY.CZ

Můžete už nyní o některé z kandidujících stran říct, že s ní vaše strana po volbách nepůjde do koalice?

Bohuslav Sobotka (ČSSD)

"Cílem ČSSD je ve volbách porazit pravici a napravit chyby a nespravedlivé reformy pravicových stran, které za uplynulých sedm let poškodily většinu občanů v naší zemi. Je pro nás nepředstavitelné, že bychom prosazovali pozitivní změny pro ČR s ODS či TOP 09, tedy se stranami, které život občanů svou asociální politikou narušily."

PSALI JSME:

Vojtěch Filip (KSČM)

Předseda KSČM Vojtěch Filip odevzdal svůj hlas na základní škole v českobudějovickém sídlišti Vltava.

Předseda KSČM Vojtěch Filip

"Myslím si, že v sociální a ekonomické krizi, ve které se ČR v současnosti nachází, by mělo být naším úkolem podílet se na nápravě těchto škod se všemi politickými silami, které o to mají skutečně vážný zájem. V žádném případě však KSČM nepůjde do koalice se stranami a především těmi představiteli, kteří jsou symbolem politického marasmu a korupce uplynulých let, a stranami, jejichž program je založen na náboženské, rasové či ideologické nesnášenlivosti."

Martin Kuba (ODS)

"Za ODS mohu rozhodně vyloučit koaliční spolupráci s KSČM. Po zkušenostech z minulých koalic už ale ODS nepůjde do žádné koalice, kde by musela opouštět své programové priority."

Andrej Babiš (ANO)

Andrej Babiš

Andrej Babiš

"DSSS, Hlavu vzhůru... TOP 09 striktně odmítla spolupráci s námi a i dalším stávajícím stranám se s námi spolupracovat nechce, což chápu. Podle nás záleží spíš na lidech než na stranách. Budeme spolupracovat se všemi slušnými, kteří chtějí stejně jako my zásadní změnu."

Karel Schwarzenberg (TOP 09)

- Na dotaz serveru Lidovky.cz neodpověděl. V médiích však před pár dny prohlásil: "Jediná realistická možnost vytvořit koalici je se sociální demokracií. Nikoliv s hnutím ANO. To mě nezajímá," uvedl pro časopis Týden. Zároveň ale dodal, že je to nereálné, protože prezident Miloš Zeman tuto koalici výslovně "zakázal". (Více čtěte ZDE)

ČTĚTE TAKÉ:

Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)

"KSČM."

Ondřej Liška (SZ)

Předseda zelených Ondřej Liška

Předseda zelených Ondřej Liška

"Nebudou to populistické strany s neprůhledným pozadím jako je SPOZ, Úsvit přímé demokracie nebo Hlavu vzhůru, vylučujeme i spolupráci KSČM a ODS, které jsou dlouhodobě programově  a v případě KSČM i v pohledu na minulost s programem a hodnotami Strany zelených neslučitelné."

Zdeněk Štengl (SPOZ)

"Můžeme to už dnes říci o všech stranách. V tomto volebním období SPOZ do žádné koalice nevstoupí. Jsme ovšem připraveni jednat o podpoře jednobarevné vlády."

Tomio Okamura (Úsvit)

"My do klasické koalice nepůjdeme s nikým, protože nejdeme do vlády, netoužíme po drahých politických trafikách a autech s řidičem. Program budeme prosazovat tak, že podpoříme každou vládní koalici v hlasování od důvěře a v klíčových zákonech jako je rozpočet, výměnou za to, že nám taková koalice pomůže prohlasovat ústavní zákon o všeobecném referendu - to je klíč ke změně.

(...) V tomto duchu už dopředu "morálně" zavazujeme naše kandidáty, že podpoříme pouze takovou vládu, která nám pomůže prohlasovat ústavní zákon o všeobecném referendu, bez výjimek. Takže v praxi jsem připraveni i na to, že budeme muset řešit podporu předjednané vládě pánů Kalouska a Sobotky, což by bylo něco rozhodně nechutného. Krom referenda máme ovšem další mantinely - nikdy nebudeme hlasovat pro zvýšení DPH a spotřební daně na pohonné hmoty."