Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Kdo stahuje, bude odstřižen

Česko

Nelegální stahování - Autorské organizace hledají způsob, jak bojovat s internetovým pirátstvím

Ochránci autorských práv vytáhli do boje, pirátům chtějí zamezit přístup na síť.

PRAHA Internetoví piráti v Česku by se měli mít na pozoru. Splní-li se totiž plány autorských organizací, mohli by být již za půl roku odstřihováni od sítě, pokud i po několika varováních nepřestanou nelegálně stahovat filmy, hudbu či software.

„Situace se pro nás oproti loňsku zlepšila, protože to funguje například ve Francii a spousta jiných zemí v Evropě se snaží zavést něco podobného,“ řekl Pavel Bodiš z české pobočky Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI). Kromě Francie se v omezené míře provozuje model varování a následného odstřižení internetových pirátů i v Irsku a možnosti tohoto přístupu vážně zvažuje i Velká Británie.

„Během šesti měsíců by podobný model mohl fungovat i u nás,“ doplnil Bodiš. Ten by rád systém varování a odpojení rozšířil i o databázi pirátů, která by jim ztížila či znemožnila opakované přestupky. „Byl by to ideální stav, kdybychom měli něco podobného, jako mají banky, které se navzájem informují o problematických klientech,“ vysvětlil Bodiš s tím, že probíhají jednání s největšími poskytovateli internetového připojení v zemi.

Podle něj IFPI při vyjednávání s poskytovateli internetového připojení spolupracuje i s Českou protipirátskou unií (ČPU), zastupující práva filmařů, a s Business Software Alliance (BSA), která chrání výrobce softwaru. „V tomto ohledu se opravdu něco děje, i když zatím nejsou žádné konkrétní závěry,“ potvrdil jednání Jan Hlaváč, mluvčí BSA. Podle něj jsou tyto aktivity rozhodně krokem správným směrem a je dobře, že se konečně rýsují obrysy nového řešení. Markéta Prchalová, ředitelka ČPU, je zase přesvědčena, že by podobná dohoda mohla pomoci i samotným poskytovatelům internetového spojení.

„Bylo by to takové kompromisní řešení mezi nositeli práv a poskytovateli připojení, kteří by se tím částečně zbavili zodpovědnosti za nezákonné praktiky svých klientů,“ řekla Prchalová. Tuto zodpovědnost totiž v českém právním řádu ustanovuje hned několik zákonů. Kromě povinnosti předcházet škodám se na tento případ vztahuje i část autorského zákona, která umožňuje zakázat poskytování služeb zneužívaných třetími osobami k porušování autorských práv.

Všechny tři organizace se ovšem shodují, že jim jde zejména o prevenci a že represe, tedy případné tresty - jako je odstřižení přístupu na internet, je až na posledním místě. Zdůrazňují také, že by se muselo jednat o dobrovolnou dohodu mezi vlastníky autorských práv a poskytovateli internetového připojení. Navíc by k ní museli přistoupit všichni poskytovatelé, aby nedošlo ke znevýhodnění těch, kteří se k tomu zavážou. To je však zatím nepravděpodobné, protože telekomunikační a kabelové společnosti nejsou podobnému kroku nakloněny.

„To není práce pro operátory, aby sledovali, co dělají jejich klienti,“ řekl Vlastimil Sršeň, mluvčí operátora Telefónica O2 Czech Republic. Dodal, že takovéto řešení, aby bylo funkční, by se muselo přijmout celoplošně v mezinárodní koordinaci. Podobně to vidí i František Malina, mluvčí kabelové společnosti UPC. „Poskytovatelé internetového připojení, UPC nevyjímaje, nemůžou sledovat, co kdo stahuje,“ doplnil Sršeň.

***

Kdo v ČR chrání autorská práva

BSA Business Software Alliance je sdružení výrobců softwaru. Podle jejich odhadů bylo v roce 2007 zhruba 39 procent instalovaných programů na českých počítačích nelegálních. To představuje škodu 2,3 miliardy korun. Nová čísla za loňský rok budou známa až v květnu, ale podle BSA by se míra pirátského softwaru neměla zvýšit či snížit o více než jeden procentní bod.

IFPI Mezinárodní federace hudebního průmyslu zastupuje práva výrobců zvukových a hudebních zvukově obrazových záznamů se sídlem v České republice.

Česká pobočka IFPI sdružuje 25 firem a odhaduje, že 60 až 70 procent veškeré hudby, která se prodává v Česku je předmětem pirátství. To představuje škodu tuzemskému hudebnímu průmyslu zhruba ve výši 300 milionů korun ročně.

ČPU Česká protipirátská unie chrání práva filmařů. Navíc připravuje právní kroky při porušování autorských práv a spolupracuje při přípravě nové legislativy. ČPU sdružuje celkem 14 subjektů včetně videodistributorů a vysílatelů a filmových distributorů. V Roce 2007 překročila míra filmového pirátství 40 procent a způsobila tak škodu přes jednu miliardu korun.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...