Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Česko

Kdo to je? Zesnulý ‚Cimrman‘ Weigel našel neznámé album, rozbíhá se pátrání po osobách na snímcích

Poznáte-li někoho na fotografii, kontaktujte prosím redakci Lidových novin. foto: Archiv Michaela Wellnera Pospíšila

Původní zpráva
Praha - Když herec a malíř Jaroslav Weigel z Divadla Járy Cimrmana zhruba dva roky před smrtí vystěhovával svůj ateliér – a podle kolegů zřejmě „cítil, že už odchází“ –, obdarovával své kamarády různými grafikami. Hereckému kolegovi Petru Bruknerovi ale věnoval fotoalbum neznámé rodiny, o jehož původu sám nic nevěděl.
  5:00

„Řekl mu, jestli by se nepokusil o albu něco zjistit. A Petr jej jednou přinesl do hospody U Zlatého tygra a předal album mně,“ vypráví další prostředník novodobého příběhu alba fotograf Michael Wellner Pospíšil. Detektivní úkol nakonec skončil u publicistky a historičky Judity Matyášové. Ta z rodinných snímků luští střípky indicií a hledá potomky neznámé středostavovské rodiny z pražských Královských Vinohrad.

Album obsahuje několik desítek černobílých fotografií, které chronologicky mapují život jedné rodiny, počínaje dětstvím dcery a dvou synů, za Rakouska-Uherska, zachycují rodinné výlety, dobu za první světové války i krátce po ní a končí svatbou jednoho ze synů. Chybí však jakákoliv jména i popisky. „Na skupinových fotografiích je vidět pouze kus zdi nebo keř, špatně se cokoliv hledá,“ vysvětluje Judita Matyášová.

Poznáte-li někoho na fotografii, kontaktujte prosím redakci Lidových novin.
Poznáte-li někoho na fotografii, kontaktujte prosím redakci Lidových novin.

Nejprve objevila na svatebních fotografiích reliéfy s názvy tehdejších fotoateliérů. Všechny pocházely z Vinohrad, někdejší moderní čtvrti, kam se stěhovaly z centra města často židovské rodiny. Určit konkrétní dům, v němž rodina žila, trvalo déle. „Všimla jsem si malého portrétu, kde se chlapec dívá na fasádu a kus střechy protějšího domu. Nešlo tedy o přízemí,“ pokračuje Matyášová. Další portrét, před domem, odhalil římsu a vstup do suterénního bytu. Tyto motivy byly pro pátrání zásadními. Společně s vojenských historikem Tomášem Jaklem nakonec přesné místo našli: čtyřpodlažní činžovní dům s adresou Mánesova 65 poblíž náměstí Míru. „Soudíme, že tedy bydleli ve třetím nebo čtvrtém patře. Ale vzhledem k tomu, že to byla celkem početná rodina a chlapec se na fotografii dívá na protější fasádu, se domníváme, že jde o třetí patro.“

V bytě před R. A. Dvorským

V archivu pozemkových knih Matyášová zjistila, že dům byl postaven mezi lety 1909 a 1910. „Procházela jsem adresáře čtvrtě Královské Vinohrady. V tom z roku 1937 na mě vypadlo, že na této adrese bydlel hudební skladatel R. A. Dvorský,“ popisuje.

Hledala dál a v monografii o Dvorském objevila, že se v roce 1921 s novomanželkou nastěhoval do třetího patra činžovního domu. A bydlel zde až do roku 1945. Nájemnicí před ním byla jistá paní Slavíková. „Nic dalšího tam ale nebylo. Skládačka se nicméně zdála trochu jasnější. Předpoklad je, že tam rodina žila někdy mezi lety 1910–1921.“

Armáda a Sokol

V 88 letech zemřel dlouholetý člen divadla Járy Cimrmana Jaroslav Weigel

„Zajímavé je album tím, že je velmi kompaktní,“ říká vojenský historik Tomáš Jakl. „Datovat se dá podle jedné fotografie již dokončené haly hlavního nádraží, kterou dostavěli v roce 1907. Fotografie rodinných příslušníků ve stejnokrojích rakousko-uherské armády a uniformě československé armády zase ukazují na období první světové války a těsně po ní,“ vysvětluje historik. Podle něj zřejmě otec rodiny, profesionální voják, sloužil za války v Polsku u Haliče, kam jej rodina jela navštívit. Další oděvy zase vypovídají o módě dvacátých let minulého století.

Jak Judita Matyášová dále pátrala v albu, všimla si, že na jedné fotografii stojí muž v sokolském kroji s nášivkou Sokol Vinohrady. Podle historiků takovou uniformu nosila v roce 1918 Hradní stráž Pražského hradu.

Poznáte-li někoho na fotografii, kontaktujte prosím redakci Lidových novin.

Poznáte-li někoho na fotografii, kontaktujte prosím redakci Lidových novin.

„Podle kronikáře Sokola Vladimíra Richtera mělo tuto uniformu jen pár jednotek, je to poměrně výjimečné,“ dodává Matyášová. Na jednom ze snímků je také zřejmě lazaret, pro který během první světové války propůjčil Sokol Vinohrady svou tělocvičnu.

Jestli jde o Židy, nevíme

Na Vinohradech, konkrétně v Mánesově ulici, bydlely desítky židovských rodin, zatím ale Matyášová stále neví, zda ta, již hledá, je židovská. Přesto v databázi obětí holocaustu zjistila, že v domě ve třicátých letech žila židovská rodina Arnošta Körnera, jehož děti přežily.

„Budu jména hledat i podle sčítání obyvatel. Říkala jsem si, že by někdo mohl být rád, pokud by se k němu fotografie předků dostaly. Hledám teď ale kohokoliv, jehož rodina v uvedeném domě tehdy bydlela,“ uzavírá Matyášová. 

Poznáte-li někoho na fotografiích, kontaktuje, prosím, redakci na e-mail: veronika.krejci@lidovky.cz. 

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!