Americký genetik Stephen Elledge z bostonské Harvard Medical School se rozhodl najít pro léky proti AIDS podstatně stabilnější cíle a pátral v lidských buňkách po proteinech, které si virus HIV půjčuje pro své nekalosti. Zatím bylo známo 36 těchto bílkovin. Elledge jejich seznam nečekaně rozšířil.
Vědci vyblokovali v lidských buňkách postupně všechny geny a sledovali, jak si buňka bez určitého genu vede v přítomnosti viru HIV. Donutí ji virus k výrobě jeho kopií? Šíří infikovaná buňka virus na dosud nenakažené buňky? Elledge prověřil každý s 21 tisíc lidských genů. Zjistil, že přinejmenším 273 z nich virus HIV nějakým způsobem využívá a je na jejich přítomnosti v buňce závislý. To bylo velké překvapení.
„Odhalili jsme spoustu proteinů, u kterých by nikdy nikoho ani nenapadlo, že se podílí na nákaze virem HIV. Pokud by se nám podařilo vyblokovat lidské proteiny, které jsou nezbytné pro HIV, bez toho, že by to nějak ublížilo pacientovi, musel by si virus pro úspěšnou infekci vyvinout zcela nové vlastnosti. A to je nepravděpodobné,“ říká Stephen Elledge. „Proto jsou proteiny hostitelského organismu tak slibnými cíli pro nově vyvíjené léky.“ Zprávu o objevu otiskl týdeník Science.
Odborníci se netají skepsí k vyhlídkám Elledgeova výzkumného týmu na úspěch při pátrání po látkách, které sníží v lidských buňkách produkci těchto proteinových pomocníků viru HIV bez toho, že by výrazněji ublížily pacientovi.
„Mohli bychom tak získat zcela nové léky proti viru HIV,“ připouští Elledgeův kolega z Harvardu Martin Hirsch, ale lidské proteiny pro něj nebudou snadným cílem. Látky, které s nimi reagují, se často ukážou jako toxické. „Spousta vědců se o něco takového pokoušela v posledních 20 letech jen s minimálním úspěchem,“ říká Hirsch.
Elledge se domnívá, že spektrum 273 proteinů mu nabízí mnohem lepší výchozí pozici, než jakou měli jeho předchůdci s šestatřiceti bílkovinnými pomocníky viru HIV. Plánuje, že by částečně blokoval funkci hned několika proteinů, jež jsou pro virus důležité. Úplně by ale z činnosti nevyřadil ani jeden z nich. To by dovolilo pacientům snášet léčbu, jež by mohla mít na virus razantní účinky. „Buňky člověka nemusí být na těchto proteinech existenčně závislé, protože jejich roli převezmou jiné proteiny. Virus se bez nich ale neobejde,“ vysvětluje Stephen Elledge.
***
Vědci objevili mnoho bílkovin, na kterých je virus HIV vyloženě závislý