Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdo vedl český a československý tým na minulých ME

Česko

1960 - RUDOLF VYTLAČIL Hned na prvním mistrovství Evropy, které tehdy ještě neslo název Pohár národů, mu na krk pověsili bronzovou medaili, jenže doma se dočkal spíš kritiky. Uznání přišlo až o dva roky později na mistrovství světa v Chile, kde jeho tým skončil druhý.

Rodák z Vídně byl výtečný psycholog, hráče dovedl povzbudit i uklidnit. „Tak jděte na to a žádný strach.

Hrajte si svoje a dobře to dopadne,“ říkal hráčům před utkáním.

1976 - VÁCLAV JEŽEK Nejprve dovedl Spartu k dvěma ligovým titulům a vítězství ve Středoevropském poháru a v roce 1972 přešel k reprezentaci. Trvalo dlouho, než se dočkal prvních úspěchů, ale se svou cílevědomou povahou se nakonec dočkal.

Po čtyřech letech na lavičce československé reprezentace vyhrál v roce 1976 v Bělehradě mistrovství Evropy a dodnes zůstal jediným koučem, který s národním týmem na velkém šampionátu získal zlaté medaile.

1980 - JOZEF VENGLOŠ Na lavičku národního týmu se dostal velkou oklikou.

S trénováním začínal v Austrálii, ale proslavil se až doma, když pět let vedl Košice a Slovan Bratislava. Jako Ježkův asistent zažil slávu hrdinů z Bělehradu, a když se v roce 1978 stal jeho nástupcem, dostal za úkol zlaté medaile obhájit. V Itálii sice jeho tým medaili získal, jenže byla jen bronzová, sám Vengloš pak byl kritizován za nepříliš atraktivní hru.

Slovenský kouč s fotbalem procestoval celý svět, působil v Portugalsku, Malajsii, Anglii, Turecku, Skotsku, Ománu nebo Japonsku.

1996 - DUŠAN UHRIN Stal se první trenérem samostatné české reprezentace a hned ji dovedl k největšímu úspěchu od roku 1976. Na Euru v roce 1996 v Anglii zastavilo jeho tým až ve finále Německo, za Uhrinovy éry se navíc česká reprezentace poprvé vyšplhala v žebříčku FIFA na druhé místo. Uhrin, který se v 90.

letech stal pětkrát trenérem roku, letos dovedl k titulu gruzínské Dinamo Tbilisi.

2000 - JOZEF CHOVANEC K národnímu týmu nastoupil po nevydařené kvalifikaci na mistrovství světa v roce 1998 a právě pod jeho vedením se tým probudil. V kvalifikaci na Euro 2000 vyhrál všech deset utkání, jenže na šampionátu pak vypadl už v základní skupině. Po neúspěchu v následující kvalifikaci musel v roce 2001 rezignovat.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!