Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdo vlastní budovu pražského magistrátu? Nikdo neví

Česko

  7:31
PRAHA - Pražský magistrát neví, komu platí 200 milionů korun ročně za pronájem Škodova paláce, kam se před čtyřmi lety přestěhoval. Magistrát si budovu pronajal od firmy Copa retail podnikatele Sebastiana Pawlowského, který ale podle zjištění deníku Hospodářské noviny (HN) firmu v roce 2007 prodal společnosti Guyana Holding sídlící v Lucembursku, u níž však nelze dohledat skutečného vlastníka.

Magistrát hlavního města Prahy foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Podle deníku není jisté, zda v pozadí dál nestojí Pawlowski. I přes opakované urgence se odmítl vyjádřit, nicméně nová jednatelka Copy retail uvedla, že podnikatel firmu skutečně prodal, píšou HN.

Už před čtyřmi lety, kdy hlavní město odstartovalo velké stěhování úředníků na jedno místo, vzbuzovala celá akce pochybnosti. Nebylo jasné, proč si Škodův palác v Jungmannově ulici jen pronajímá a magistrát také nedokáže přesvědčivě doložit, že je pronájem výhodný.

Kdo tedy ve finále zinkasuje nájemné, které za dvacet let překročí čtyři miliardy? Magistrát nedokázal odpovědět ani po dvou týdnech, pro primátora Pavla Béma ani nejde o nic podstatného. "Pro mě není důležité, kdo co vlastní, spíše co dělá, jak je to kvalitní, dobré a prospěšné," řekl deníku.

To, že stát zadává zakázky firmám, u nichž není jasné, komu patří, kritizují dlouhodobě odborníci a v poslední době politici. Chce tomu zabránit i vláda Jana Fischera ve svém protikorupčním balíku. V podobných případech totiž nelze vyloučit, že za anonymní firmou stojí někdo spřízněný s politiky.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat