26. října 2016 10:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

'Kdo volil Babiše, pivo 69,90 Kč.' O restauraci se nyní zajímá obchodní inspekce

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 76Diskuse
Majitel Hospůdky u Jury Jiří Štangel se svým povolebním vtípkem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Majitel Hospůdky u Jury Jiří Štangel se svým povolebním vtípkem. | foto: Facebook Hospůdka u Jury

PRAHA Mělo jít o malý povolební vtípek. Fotografie cedule, která upozorňovala voliče hnutí ANO Andreje Babiše, že v restauraci Hospůdka u Jury na Třeboňsku pro ně čepují pivo za 70 korun, ovšem obletěla český internet. I kvůli tomu si jí všimla Česká obchodní inspekce, jež se restauraci rozhodla zkontrolovat, zdali v ní nedochází k porušení zákona.

Celorepublikový úspěch hnutí ANO ministra financí Andreje Babiše v nedávných krajských volbách znamenal pro provozovatele restauračních zařízení údajně konec posledních nadějí. Nadějí, že by elektronická evidence tržeb, která vejde v platnost 1. prosince letošního roku, byla nakonec odložena, jak některé strany prosazovaly.

Jiří Štangel, majitel Hospůdky u Jury v jihočeské vesnici Přeseka, se na tuto skutečnosti rozhodl reagovat po svém. Ze dveře své hospody po zveřejnění výsledků umístil ceduli s nápisem „Kdo volil Babiše, pivo 69,90 Kč“. Fotografii následně zveřejnil na facebookovém profilu své restaurace, odkud se začala okamžitě šířit mezi další lidi.

„Bylo to myšleno jako nadsázka, vtip, který uvidí deset lidí. Bohužel se to tak vyvinulo,“ řekl Štangel serveru Lidovky.cz v reakci na skutečnost, že jeho fotografii zhlédlo doposud přes milion a půl lidí. Neunikla ani pozornosti České obchodní inspekce (ČOI), která se situaci rozhodla přezkoumat.

Dvě kontroly, vždy zavřeno

„Kdo volil Babiše, pivo 69,90 Kč.“

„Kdo volil Babiše, pivo 69,90 Kč.“

ČOI se praktiky restaurace v Přesece pokoušela prověřit dvakrát předminulý týden. V obou případech ale narazila, neboť restaurace byla vždy zavřena. „Kontrola proběhla ve čtvrtek. Měli tam nápis, že je ‚otevřeno v pátek‘. Nebylo tedy koho kontrolovat. Následně proběhla opakovaně kontrola v pátek. Ani v pátek nebylo v restauraci otevřeno,“ napsal serveru Lidovky.cz mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. Inspekce plánuje se restauraci věnovat nadále, v budoucnu chystá další kontrolu.

Štangel tvrdí, že se návštěvám ze strany ČOI úmyslně nebránil, o jejím zájmu dokonce ani netušil. Otevírací doba jeho restaurace je prý hodně kolísavá. „Provozuji ji na malé vesnici, kde je 120 lidí. Otevírám nahodile, spíše večer nebo o víkendu,“ uvedl. Případné další kontrole se podle svých slov nebrání, nemá co skrývat.

Zdali inspekci na jeho restauraci někdo záměrně poslal, nechce hodnotit. „Na facebooku se objevovaly různé komentáře a reakce. Vidělo to spoustu lidí, někteří možná záviděli,“ řekl Štangel. Nevyloučil ani, že by se mohl stát obětí nějaké politické hry.

rsaRobert Sattler
  • 76Diskuse