Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kdo vydělá na novince ČEZ

ČEZ se svou nabídkou fixace ceny elektřiny vyváže ze zodpovědnosti, myslí si odborníci

PRAHA Zůstat u tradičního systému, nakupovat elektřinu měsíčně, nebo využít novinky a cenu si pro rok 2010 předem zafixovat?

Analytici říkají, že návrh ČEZ, jak by měli elektřinu kupovat firmy a občané, není špatné řešení současné situace. ČEZ se tak částečně vyváže ze zodpovědnosti za zdražování. „Rozhodně by se tím přenesla zodpovědnost na zákazníka a ČEZ by tím mohl argumentovat v případě, že by cena elektřiny na burze šla opět nahoru,“ myslí si analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Pro lidi to znamená jediné. Budou sice znát pevnou cenu, kterou zaplatí za elektřinu, zároveň jim ale hrozí, že pokud cena klesne ještě níže, mohou na tom prodělat.

Záměr ČEZ kritizuje Spolek proti nemravným cenám elektřiny (SPONEL). „Fixace cen je vzhledem k současnému prudkému a nesmyslnému zdražování zdánlivě příznivá. Podle předpokladu vývoje cen na rok 2010 však můžeme předpokládat zlevnění elektřiny.

Pokud bude cena na dva roky pevná, domácnosti a malé podniky zlevnění nepocítí,“ uvedl mluvčí SPONEL Jiří Chvojka.

Podle Hatlapatky je ale hlavní problém, že drtivá většina lidí nemá ponětí, jak funguje velkoobchodní trh s elektřinou. „Není moc lidí, kteří se v tom vyznají. Budou se muset poradit s odborníkem, proto předpokládám, že ve velké míře této služby nevyužijí,“ tvrdí Hatlapatka.

Jak už v pondělí upozornil ředitel divize obchodu ČEZ Alan Svoboda, už nyní zhruba polovina zákazníků ČEZ využívá těchto individuálních nákupů. Jsou to ale především velké společnosti. „Zájem u menších zákazníků zatím není příliš velký,“ dodal Svoboda.

Podle Hatlapatky by ale lepší variantou bylo, kdyby ČEZ stanovoval ceny častěji a ne jednou za rok. „Pokud by se určovaly ceny čtvrtletně, což dělá RWE Transgas, nebo dokonce měsíčně, nemuseli by obchodníci dělat nákupy dopředu a mohli by se tak vyvarovat problémů, které přineslo nedávné zdražování energií,“ konstatoval Hatlapatka.

Na ceně pro příští rok se ale nejspíše nic nemění. Největší dodavatelé elektřiny na český trh výrazně zdražili a jedním z jejich argumentů byly i vysoké ceny elektřiny na burze. „Především v první polovině roku byl nárůst této ceny meziročně o čtyřicet procent,“ informoval mluvčí E. ON Vladimír Vácha.

Energetický regulační úřad (ERÚ), který na ceny energie dohlíží, upozorňuje, že možná ještě dojde ke korekci. „Nelze vyloučit, že někteří dodavatelé nakonec pod vlivem současných klesajících cen elektřiny na velkoobchodním trhu ještě sníží nabídkové ceny elektřiny,“ řekla Jarmila Lehnerová z ERÚ.

***

Lidé se na trhu s elektřinou neorientují. Budou potřebovat pomoc odborníka.

Autor: