24. dubna 2012 11:08, aktualizováno  11:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Komise: Únik odposlechů Janouška? Nečas strčil hlavu do písku

Richard Dolejš  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Richard Dolejš | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Bezpečnostní informační služba stále neví, zda zveřejněné odposlechy lobbisty Romana Janouška a bývalého primátora Pavla Béma pocházejí z tajné služby. Premiér Petr Nečas sklidil za neúčast na úterním jednání vyšetřovací komise kritiku.

Věc se dál vyšetřuje, řekl po jednání sněmovní komise pro kontrolu BIS ředitel služby Jiří Lang. Není si prý jist, zda odposlechy telefonátů, které zveřejňovala Mladá fronta Dnes, skutečně pořídila BIS.

ČTĚTE TAKÉ:

"Odposlechy, které byly zveřejněny, BIS stále ještě nemůže verifikovat," uvedl. U elektronických dat jde podle Langa o komplikovanou věc, která si vyžádá nějaký čas. Ředitel služby zdůraznil, že vyšetřování nijak nezdržuje a vychází vstříc požadavkům státního zástupce, který nad ním má dozor.

Lang nevylučuje, že záznamy odposlechů pocházejí z BIS. "Ale věřte tomu, že zatím je řada indicií, které hovoří o jiných možnostech," poznamenal bez bližších podrobností.

Komise měla na dnešním jednání k dispozici odpovědi na dotazy ohledně odposlechů, které Langovi dal její předseda Richard Dolejš (ČSSD). Lang je nechtěl komentovat s poukazem na to, že jsou vedeny v režimu "důvěrné".

Nečas s hlavou v písku, arogantní Topolánek

Minule si komise na dnešní jednání zvala bývalého a současného premiéra Mirka Topolánka a Petra Nečase (oba ODS). Ani jeden z nich se nedostavil.

"Předseda vlády Petr Nečas se z jednání omluvil, čímž podle mě strčil hlavu do písku," uvedl Dolejš s tím, že považuje jeho chování za podezřelé a laxní. Pozoruje prý snahu zamést případ pod koberec.

Kritizoval i absenci Nečasova předchůdce Mirka Topolánka, který se podle něj ani neomluvil, jen vzkázal, že se jednání účastnit nebude. "To komentovat nebudu, on je svou arogancí pověstný," uvedl Dolejš.

Odposlechy ukazují na Janouškův vliv na kroky města pod Bémovým vedením. Nynější poslanec Bém už kvůli tomu přerušil členství v ODS. Odposlechy pořídila podle listu před pěti lety BIS, o dva roky později údajně unikly do bezpečnostní agentury ABL, kterou tehdy vlastnil bývalý šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!