Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kdo získá „korunu Himálaje“?

Česko

Být první ženou na světě, která zdolá všech čtrnáct osmitisícovek. Takový cíl si dala španělská horolezkyně Edurne Pasabanová i její jihokorejská „rivalka“ Oh Un-sunová. Závod ale nyní nabírá na obrátkách – obě totiž mají před sebou už jen jeden vrchol.

GABRIELA HANUSKOVÁ KÁTHMÁNDÚ/PRAHA Šance jsou naprosto vyrovnané, skóre 13:13, vítězkou se tak může stát kterákoli z nich. Obě ale chtějí být první ženou, které se podaří to, co Reinholdovi Messnerovi v roce 1986 (nutno říci, že na rozdíl od horolezecké legendy mají silnou podporu svého týmu v zádech). Zbývá jim k tomu jediné, poslední výstup, na který se nyní pečlivě připravují.

Edurne Pasabanová v sobotu zdolala nepálskou Annapurnu, která je nechvalně známá jako „ta, kde umírají lidé“. Při pokusech o její pokoření zemřelo již nejméně třiapadesát lidí. Úspěch sportovkyně potvrdil i mluvčí jejího týmu. Jak řekl agentuře AFP, bylo to prý obtížné, ale nakonec na vrcholku hory stanula i s několika dalšími krajany. „Vyplatilo se to,“ napsala s dojetím sama Pasabanová na svých internetových stránkách.

Nyní ale šestatřicetiletá Španělka míří již k poslední osmitisícovce, nejmenší z nejvyšších, k Šiše Pangmě. Pokud vše půjde podle plánu, měla by již během dneška dorazit do Káthmándú. A na pátek má naplánovanou čtyřdenní cestu do základního tábora na úpatí hory. Tedy jestli včas dostane čínské vízum. Jak připomíná britský list The Times, většina horolezců na aklimatizaci potřebuje patnáct dní. „Pokud se ale z Annapurny dobře zaklimatizuje, mohla by to zvládnout mnohem rychleji,“ řekl Anjan Rai z agentury Thamserku Trekking, která její expedici organizuje.

Annapurna: pokus číslo dvě Přípravy její soupeřky jsou ale také „v plném proudu“. Mohlo by se zdát, že Oh Un-sunová je na tom dokonce o něco lépe – v základním táboře číslo dvě totiž sedí již několik dní a připravuje své tělo na cestu plnou nástrah. Před sebou má ale mnohem větší výzvu než její o osm let mladší rivalka, tou poslední osmitisícovkou, která ji čeká, je totiž právě ona nebezpečná Annapurna, ze které se vrací Pasabanová.

První pokus o výstup má Un-sunová naplánovaný na tuto sobotu. „Jsem trochu roztřesená a nervózní... Ale vylezu na tu horu s odhodláním. A vrátím se s dobrými zprávami,“ řekla novinářům. O nevyzpytatelném počasí na hoře, které dokáže vše zmařit, ví své. Minulý rok ji hustá mlha a sněhová vánice přinutila vzdát se. Na Annapurnu s respektem vzpomíná ale i Španělka. Její první pokus o zdolání „Bohyně sklizně“, jak lze přeložit název v sanskrtu, skončil tisíc metrů pod vrcholem. Pro někoho kousek, pro zasvěcené hodiny chůze v nehostinných podmínkách doprovázené přemlouváním sebe sama.

Obě soupeřky se nedávno potkaly právě v základním táboře pod smrtící horou. Pasabanová ještě předtím, než se vydala na cestu, pozvala jihokorejskou horolezkyni na čaj. „Pěkně jsme si popovídaly a trochu se i zasmály,“ popsala setkání na své webové stránce v civilním životě vystudovaná inženýrka a majitelka restaurace, která při výstupu na „slavnou“ K2 přišla kvůli omrzlinám o dva prsty na nohou.

Ve hře o první ženu na všech osmitisícovkách je s dvanácti vrcholy i Gerlinde Kaltenbrunnerová z Rakouska a Italka Nives Meroiová, která se od ostatních liší výstupem v „alpském stylu“, tedy bez kyslíku a šerpů. Nepředvídatelné situace mohou pořadím ještě zamíchat. Avšak Pasabanová a Un-sunová jsou zatím přece jen o krok napřed. Kdo ale bude mít více štěstí a odhodlání, ukážou nejbližší týdny.