9. května 2017 18:39, aktualizováno  19:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

KDU-ČSL chce, aby Zeman odložil cestu do Číny. Než se vyřeší vládní krize

Pavel Bělobrádek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Bělobrádek. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Vládní KDU-ČSL vyzvala prezidenta Miloše Zemana, aby odložil cestu do Číny a neopouštěl Česko do vyřešení vládní krize. Prezident musí jednat podle ústavy, řekl v úterý po zasedání poslaneckého klubu a celostátního výboru lidovců předseda KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček nechtěl vyjádření komentovat. „Politické pletichaření si nezaslouží komentář,“ řekl.

Zeman odlétá do Číny ve čtvrtek. Až po návratu z cesty ve druhé polovině příštího týdne chce řešit návrh premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO). Zeman navíc trvá na tom, že před odvoláním je nutné vypovědět koaliční smlouvu.

„Jednoznačné je, že jsme vyzvali pana prezidenta, aby jednal podle ústavy a zároveň aby neopouštěl republiku do vyřešení celé vládní krize,“ uvedl Bělobrádek.

Ústava i ústavní tradice podle Bělobrádka hovoří jasně. „Prezident republiky odvolává člena vlády na návrh předsedy vlády. Tečka. To znamená, pokud takto konat nebude, nejedná v souladu s ústavou,“ zdůraznil předseda KDU-ČSL.

Někteří ministři ČSSD zrušili svoji účast na prezidentově cestě do Číny. „Ať si pan prezident jede kam chce. Já budu rád, když tam zůstane co nejdéle. Ale ať předtím odvolá ministra financí,“ řekl k tomu novinářům předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek.

Na středeční ráno svolal Sobotka koaliční schůzku. „Pro nás je podstatné, abychom se dohodli na tom, že chceme pokračovat v této trojkoalici ve stejném poměru členů vlády s těmi zásadními programovými shodami a prioritami,“ podotkl k tomu Bělobrádek. Lze podle něho sepsat dodatek ke koaliční smlouvě nebo se na tom domluvit. Prioritou KDU-ČSL je podle něho stabilita země, co nejrychlejší vyřešení situace a dotažení mandátu vlády do řádných říjnových voleb.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz