Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

'Chceme deset procent.' Lidovci plánují návrat do sněmovny

Jan Kasal, Pavel Bělobrádek a Zuzana Roithová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Kasal, Pavel Bělobrádek a Zuzana Roithová. | foto: ČTK

JIHLAVA KDU-ČSL se chystá na návrat do Poslanecké sněmovny, z níž vypadla při volbách před dvěma lety. V příštím roce se chtějí lidovci soustředit na tvorbu volebního programu a na sestavování kandidátek. Podle posledních průzkumů se volební preference KDU-ČSL pohybují kolem potřebných pěti procent.

"Naším cílem ale musí být ne být nad pěti procenty, ale blížit se k procentům deseti," řekl předseda lidovců Pavel Bělobrádek na dnešním sjezdu strany v Jihlavě. Delegáti jednali hlavně o modernizaci stanov. Úpravu názvu strany neschválili.

ČTĚTE TAKÉ:

"Já věřím a jsem přesvědčen, že my musíme chtít vyhrát. Protože kdo nechce vyhrát, nevyhraje," řekl v úvodním projevu. Strana podle Bělobrádka voličům nabízí zodpovědnou solidaritu křesťanských demokratů. Od svého vzniku před více než 90 lety se podle něj ale lidovci posunuli a už nejsou konfesní stranou "křesťanů pro křesťany". Praktikující křesťané teď podle průzkumu, který má strana, představují stejný podíl lidoveckých voličů jako lidé bez vyznání, uvedl Bělobrádek.

Strana je zadlužená. Oddlužíme se, věří předseda

Díky úsporným opatřením se podařilo stranu finančně stabilizovat a senátní a krajské volby ukázaly, že se jí vracejí voliči, řekl předseda KDU. Členy strany vyzval k jednotě a ke zvýšení aktivity na regionální úrovni. Strana si chce také stanovit nepřekročitelné body, na kterých bude trvat v případných dalších vyjednáváních o koalicích. Lidovci podle něj nesmějí chtít být ve vládě za každou cenu. "Být v opozici není komfortní, ale musíme na to být připraveni," řekl předseda.

Od sjezdu, který se konal před dvěma lety ve Žďáru nad Sázavou, se strana podle Bělobrádka musela vyrovnat s dluhy po předchozím vedení. Odejít muselo 60 procent zaměstnanců. "Jsme na nejlepší cestě být v roce 2014 zcela bez dluhů," řekl.

Strana se možná přejmenuje z "československé" na "českou"

Bělobrádek kritizoval vládu, protože podle něj dělá kroky, které jsou v neprospěch České republiky a občanů. "Zeštíhlení státní správy - nula. Zavedení pořádku - naopak, stát přestává plnit svoje základní funkce," řekl mimo jiné šéf lidovců.

Europoslankyně a lidovecká kandidátka na prezidentku Zuzana Roithová poděkovala za pomoc při sbírání podpisů pro kandidaturu. V projevu také kritizovala jednoho ze svých soupeřů - expremiéra Miloše Zemana. Jím kdysi uzavřená opoziční smlouva podle ní výrazně poškodila demokracii v ČR.

Předvolební průzkumy Roithové však zatím nedávají velké šance. "Nenechme se otrávit," řekl Bělobrádek. V odpolední části sjezdu probíralo skoro 500 delegátů změny stanov, které mají přispět k větší akceschopnosti strany. Počty delegátů pro krajské konference a sjezd tak už nebudou závislé jen na počtu členů organizace, ale i na jejím volebním výsledku.

Nejvíc času zabrala sjezdu úprava názvu strany. Kvůli zmatkům a protestům některých členů byla schválená usnesení následně zrušena a hlasování se opakovalo. Podle jednoho návrhu se z Československé měla strana změnit na Českou lidovou. Druhý návrh počítal s tím, že by lidovci mohli používat jako název zkratku KDU-ČSL. Nakonec strana zůstala u názvu Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!